Lokaty bankowe - najnowsze wiadomości

Ranking lokat styczeń 2023

W styczniu 2023 roku w ofertach lokat w bankach widać pewną stabilizację. Ranking lokat styczeń 2023 prezentuje się podobnie do grudniowego zestawienia aczkolwiek na pozycji lidera w dwóch zestawieniach wskoczyły oferty, które pojawiły się w końców...

Pierwsza lokata bankowa z oprocentowaniem dwucyfrowym

Od 21 grudnia mamy nowego lidera rankingu lokat na polskim rynku. Credit Agricole zaoferował na lokacie na nowe środki dla nowych klientów 10% w skali roku na lokacie półrocznej. To pierwszy raz od lat, kiedy w banku możemy założyć lokatę z dwucyfrow...

Ranking lokat grudzień 2022

W grudniu 2022 roku ranking lokat prezentuje się nieco lepiej niż przed miesiącem. Pojawiły się oferty z oprocentowaniem przekraczającym 8% w skali roku i to mimo braku podwyżek stóp procentowych w ostatnich miesiącach. Jak zwykle przedstawiamy comiesięczny ranking z rozbiciem na lokaty krótkoterminowe, półroczne i długoterminowe. Sprawdź najnowszy ranking lokat grudzień 2022.

Inflacja w listopadzie wyniosła 17,5 procent

Inflacja w listopadzie wyniosła 17,5 procenta w odniesieniu do poprzedniego roku nastomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 0,7 punktu procentowego. To odczyt niższy niż w październiku gdzie wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł aż 17,9 procent.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy na obecnym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. To trzecie z rzędu posiedzenie, na którym stopy pozostają niezmienione. Oznacza to, że cykl wcześniejszych 11-krotnych podwyżek został zastopowany. Dalsze decyzje RPP uzależnione są od zmieniających się okoliczności gospodarczych i napływających z gospodarki danych. Podtrzymanie dotychczasowych poziomów stóp procentowych oznacza ulgę dla spłacających kredyty hipoteczne ponieważ ich raty przestają rosnąć.

Lokaty bankowe - pozostałe wiadomości

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!