Jaka lokata na 2023 rok?

data publikacji: 2023-04-04
Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Z tego artykułu dowiesz się:
  • czy warto założyć teraz lokatę?
  • jaką lokatę warto założyć?
  • jak założyć lokatę w 2023 roku

Czy warto teraz założyć lokatę?

Jak podaje GUS inflacja w marcu wyniosła 16,2 procent a w lutym była jeszcze wyżej. Żadna z dostępnych lokat na polskim rynku nie oferuje chociaż zbliżonej wysokości oprocentowania jak inflacja a więc teoretycznie wpłacając na lokatę realnie wciąż tracimy. Takie myślenie wielu skutecznie zniechęca do założenia lokat w banku a w zamian często krąży opinia: "Masz pieniądze, to je szybko wydaj i kupuj bo przecież zaraz będzie jeszcze drożej". Czy aby na pewno jest to dobra rada? Jeśli postąpilibyśmy według tej opinii to nie dość, że nie mielibyśmy już oszczędności to jeszcze na domiar złego napędzilibyśmy inflację. Producenci widząc, że konsumenci wciąż akceptują ceny i kupują nie mieliby oporów przed kolejnymi podwyżkami.  Z kolei zakładając lokatę choć niżej oprocentowaną niż inflacja to mimo to chociaż w części uchronilibyśmy oszczędności przed inflacją a do tego działalibyśmy dezinflacyjnie. Skoro wiemy, że warto założyć lokatę w banku to musimy zastanowić się jaką lokatę wybrać w 2023 roku?

Jaka lokata na 2023 rok?

Odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Przed wyborem lokaty musimy zadać sobie kilka kluczowych pytań.

Czy chcemy założyć najlepiej oprocentowaną lokatę na rynku?

Jeśli chcemy zarobić na odsetkach z lokaty jak najwięcej to najprawdopodobniej będziemy zmuszeni trochę bardziej się wysilić. Przede wszystkim należy taką lokatę znaleźć. Tu z pomocą przychodzi chociażby nasz ranking lokat, oraz cykl comiesięcznych artykułów opisujących najbardziej aktualną sytuację (aktualnie: ranking lokat kwiecień 2023). Dokonując wyboru najlepszej lokaty najprawdopodobniej będziemy musieli założyć konto w nowym banku (chyba że, akurat nasz bank jest w topie rankingu lokat) i przelać do niego środki na lokatę. Jeśli zakładamy konto w nowym banku należy zwrócić uwagę na regulamin konta oraz ewentualne opłaty za jego prowadzenie lub opłaty związane z dokonywanymi przelewami. Takie opłaty mogą skutecznie obniżyć odsetki z lokaty i w konsekwencji może okazać się, że oferta wcale nie jest taka atrakcyjna jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Warto również zwrócić uwagę czy bank podlega pod polski nadzór bankowy i jest objęty gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czy lepiej założyć najlepszą lokatę w banku, w którym posiadamy konto?

Jeśli nie chcemy zakładać kolejnego konta w kolejnym banku, który najpewniej później trzeba będzie zamknąć możemy przyjąć strategię wyszukania najlepszej lokaty w banku, w którym posiadamy już konto. Często zdarza się, że posiadamy więcej niż jedno konto w związku z tym można przeprowadzić szybką analizę ofert lokat bankowych jakie oferują "nasze" banki i wybór najlepszej z nich. Wtedy nie musimy przechodzić dodatkowych formalności, zazwyczaj wystarczy przelać środki do wybranego banku oraz założyć lokatę online w panelu danego banku. Na chwilę obecną wiele banków oferuje dość atrakcyjne oprocentowania lokat więc ostatecznie może okazać się, że najlepsza lokata w jednym z naszych banków wcale nie będzie znacząco odbiegać od najlepszej lokaty na rynku.

Jaką kwotę przeznaczymy na lokatę w 2023 roku?

To kolejna ważna kwestia przed wyborem lokaty na 2023 rok. Na promocyjne lokaty najczęściej najwyżej oprocentowane możemy wpłacić często kwotę do określonego z góry pułapu. Jeśli posiadamy znaczną kwotę to albo będziemy musieli ją podzielić na kilka najlepiej oprocentowanych lokat lub założyć niżej oprocentowaną lokatę bez ograniczeń kwotowych.

Mając jasno sprecyzowane odpowiedzi na powyższe pytania możemy przystąpić do procesu zakładania lokaty.

Jak założyć lokatę w 2023 roku?

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka sposobów na pomnożenie swoich oszczędności. Jednym z popularnych rozwiązań jest założenie lokaty bankowej. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze oszczędności są bezpieczne, a jednocześnie generują zyski. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak założyć lokatę bankową. Przed założeniem lokaty bankowej w 2023 roku należy zastanowić sie nad kilkoma rzeczami:
  1. Wybór banku - na początku musimy wybrać bank, w którym chcemy założyć lokatę. Warto przeanalizować oferty różnych banków i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom.

  2. Określenie celu - przed założeniem lokaty warto określić, jaki jest nasz cel inwestycyjny. Czy chcemy oszczędzać na wakacje, na emeryturę, czy może na coś innego? Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni rodzaj lokaty.

  3. Wybór rodzaju lokaty - w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań, możemy wybrać różne rodzaje lokat. Warto poznać ich charakterystykę i warunki oferowane przez bank. Dostępne są m.in. lokaty standardowe, strukturyzowane, dynamiczne oraz wielowalutowe.

  4. Wybór okresu inwestycji - kolejnym ważnym krokiem jest wybór okresu inwestycji. Lokaty oferowane są zwykle na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Ważne jest, aby wybrać taki okres, który odpowiada naszym potrzebom i pozwoli na osiągnięcie zamierzonego celu.

  5. Określenie wysokości wpłaty - każda lokata wymaga wpłaty określonej kwoty. W zależności od naszych możliwości finansowych, musimy wybrać odpowiednią kwotę, którą chcemy zainwestować.

  6. Dokonanie wpłaty - po dokonaniu wyborów, musimy dokonać wpłaty na lokatę. W zależności od banku, możemy to zrobić na kilka sposobów: przez internet, w oddziale banku, przez bankomat lub przelewem.

  7. Monitorowanie lokaty - po założeniu lokaty, warto regularnie monitorować jej stan oraz oprocentowanie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze oszczędności są bezpieczne i generują odpowiednie zyski.

Podsumowując, założenie lokaty bankowej to stosunkowo prosta czynność, która może przynieść nam wiele korzyści. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniej lokaty wymaga od nas dokładnego przeanalizowania różnych ofert i dostosowania ich do naszych potrzeb i celów inwestycyjnych.

Warto również pamiętać, że przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty, powinniśmy zapoznać się z regulaminem oraz warunkami oferty, aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Z odpowiednio dobraną lokatą, będziemy mieli pewność, że nasze oszczędności są bezpieczne i generują zyski, co pozwoli nam na realizację naszych planów życiowych.


…wstecz

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!