Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

data publikacji: 2009-07-08
W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!
Aby móc uniknąć płacenia podatku najpierw należy zapoznać się ze sposobem jego naliczania. Najlepiej przeprowadzić analizę na przykładzie z życia wziętym. Weźmy pod lupę konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją oprocentowanie 5 proc. w skali roku.

Przelewany na konto 18 213 zł. Po jednym dniu odsetki z lokaty wynoszą 2,49 zł, od których bank powinien automatycznie odprowadzić 19-procentowy podatek Belki (tak potocznie nazywa się ten podatek od zysków kapitałowych). Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej podstawę opodatkowania zaokrąglamy do pełnych złotych, czyli w naszym przypadku z 2,49 zł mamy 2 zł. Od podstawy opodatkowania obliczamy 19% podatku - 0,38 zł. Kwotę podatku również zaokrąglamy do pełnych złotych czyli w danym przypadku do 0 zł.

Tym oto prostym sposobem mimo zysku z lokaty (2,49zł) całkowicie legalnie uniknęliśmy 19% podatku!

Należy jednak uważać, ponieważ mechanizm zaokrąglania podatku i podstawy do opodatkowania może zadziałać na naszą niekorzyść. Wystarczy, że zysk z lokaty wyniesie 2,5 zł. W takim przypadku podstawą opodatkowania będzie zaokrąglenie od tej kwoty czyli 3 zł. 19-procentowy podatek od 3 zł wynosi 0,57 zł a po zaokrągleniu wynosi 1 zł. I tym oto sposobem z 2,49 zł na koncie zostanie nam jedynie 1,49 zł.

Kwota na koncie Oprocentowanie Odsetki dzienne Podstawa opodatkowania Odprowadzony podatek
18 213 zł 5 %
2,49 zł 2 zł 0 zł
18 250 zł 5 % 2,5 zł 3 zł 1 zł

Zobacz ofertę banków z zakresu lokat codziennych, w szczególności banku Getin, Eurobank i BGŻ.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?