Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy na obecnym poziomie

data publikacji: 2022-12-10
Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. To trzecie z rzędu posiedzenie, na którym stopy pozostają niezmienione. Oznacza to, że cykl wcześniejszych 11-krotnych podwyżek został zastopowany. Dalsze decyzje RPP uzależnione są od zmieniających się okoliczności gospodarczych i napływających z gospodarki danych. Podtrzymanie dotychczasowych poziomów stóp procentowych oznacza ulgę dla spłacających kredyty hipoteczne ponieważ ich raty przestają rosnąć.
Obecny poziom stóp wynosi:
  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej
Brak zmian stóp procentowych może również wpłynąć na oprocentowanie lokat bankowych. Wyższe stopy procentowe oznaczają zwykle wyższe oprocentowanie lokat w bankach. W obecnej sytuacji jednak jest nieco inaczej ponieważ banki mają wystarczającą ilość pieniędzy i nie potrzebują o nie zabiegać u klientów indywidualnych. Oprocentowanie lokat zaczęło rosnąć dopiero po interwencjach słowych płynących z rządu. Wzrost lokat bankowych wśród klientów indywidualnych pozytywnie wpływają na inflację powodując presję na jej spadek.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!