Inflacja luty 2023 najwyżej od 1996 roku

data publikacji: 2023-03-31
GUS podał dane dotyczące inflacji w lutym 2023 roku. Inflacja luty 2023 wyniosła aż 18,4 procent w ujęciu rocznym. W porównaniu do poprzedniego miesiąca inflacja wzrosła o 1,2 procenta. To najwyższy odczyt inflacji od grudnia 1996 roku.
Według wskazań GUSu ceny żywności wzrosły w lutym 2023 roku o 24 proc. rok do roku a użytkowanie mieszkania i nośniki energii – o 22,7 proc. w ujęciu rocznym.

Według analityków inflacja w kolejnych miesiącach powinna spadać w ujęciu rocznym ze względu na wysoką bazę z ubiegłego roku. Nie oznacza to jednak braku wzrostu cen, ten utrzyma się jeszcze długo.

Mimo najwyższego odczytu od lat RPP na razie pozostaje na stanowisku "wait and see" i nie podnosi stóp procentowych.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!