RPP podwyższyła stopy procentowe do 6,50 proc

data publikacji: 2022-07-08
Rada Polityki Pieniężnej na lipcowym posiedzeniu zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego. To niższa podwyżka niż przewidywania rynkowych analityków gdzie konsensus wynosił 0,75 punktu procentowego. Jest to już dziesiąta z rzędu podwyżka stóp proc. NBP.
RPP zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej z 6 proc. do 6,50 proc. Pozostałe stopy procentowe NBP również wzrosłyo 50 pb. i kształtują się obecnie następująco:
  • stopa referencyjna: 6,50 proc. w skali rocznej (poprzednio 6 proc.),
  • stopa lombardowa: 7 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,50 proc.),
  • stopa depozytowa: 6 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,50 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 6,55 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,05 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 6,60 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,1 proc.).
Podwyżka stóp procntowych przełożyła się na wzrost WIBORU 3M i 6M. Obecnie oba wskaźniki wykorzystywane do obliczania oprocentowania zmiennego przy kredytach bankowych są powyżej 7%.

Wzrost stopy procentowej poniżej konsensusu rynkowego być może oznacza zakończenie okresu podwyżej stóp procentowych i przejście do fazy "wait and see". Wpływ na dalsze kroki RPP zapewne będą miały kolejne odczyty inflacji w Polsce.

W poprzednich miesiącach Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy o 40 pb. w październiku, 75 pb. w listopadzie, po 50 pb. w grudniu, styczniu i lutym, 75 pb. w marcu, 100 pb. w kwietniu oraz po 75 pb. w maju i czerwcu.

Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się w środę, 7 września 2022 r.

…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!