Inflacja w listopadzie wyniosła 17,5 procent

data publikacji: 2022-12-17
Inflacja w listopadzie wyniosła 17,5 procenta w odniesieniu do poprzedniego roku nastomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 0,7 punktu procentowego. To odczyt niższy niż w październiku gdzie wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł aż 17,9 procent.
Od kwietnia 2021 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych kształtuje się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

W kategorii żywność i napoje bezalkoholowe zanotowano wzrost o 22,3 procent a użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energi wzrosły o 26%. Wśród żywności najbardziej zdrożały cukier (92,6%), mąka (42,2%), oleje i tłuszcze (32,8%) oraz mleko, sery i jaja (28,8%).

Analitycy uważają, że obecny lekki spadek inflacji nie oznacza końca presji na wzrost cen. Na początku przyszłego roku należy spodziewać się nowego szczytu inflacji spowodowanego między innymi zniesieniem rządowych tarcz antyinflacyjnych.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!