Wstępne dane inflacja w marcu wyniosła 16,2 procent

data publikacji: 2023-04-03
Według wstępnego odczytu GUS inflacja w marcu 2023 roku wyniosła 16,2 procent w ujęciu rocznym. Inflacja miesiąc do miesiąca w marcu natomiat odnotowała wzrost o 1,1 procent.
Odczyt rok do roku w marcu jest więc niższy niż w lutym, kiedy to odnotowaliśmy najwyższy wynik od 1996 roku wynoszący 18,4 procent. Nie oznacza to, że ceny spadają a jedynie rosną w wolniejszym tempie. Na niższy odczyt inflacji w marcu miał też wpływ wysokiej bazy z zeszłego roku gdzie w marcu ceny dynamicznie rosły.

W koszyku inflacyjnym bardzo źle wygląda sytuacja z żywnością, która w skali roku zdrożała średnio o 24 proc., a w porównaniu z lutym 2023 r. jest drożej aż o 2,3 proc.

Według NBP w kolejnych miesiącach należy się spodziewać spadku inflacji, która pod koniec roku ma mieć jednocyfrową wartość.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!