Jak działa lokata jednodniowa

data publikacji: 2010-10-20
Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?
Pod koniec 2001 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z inwestycji kapitałowych. Od tamtej pory zysk z każdej lokaty został opodatkowany i 19% odsetek wędrowało za pośrednictwem banku do skarbu państwa. Banki dość długo szukały luki w przepisach podatkowych pozwalającą na ominięcie tego podatku. Pod koniec "wojny depozytowej" pojawiły się pierwsze produkty zwane lokatami jednodniowymi.

Przepisy podatkowe mówią, że podstawą opodatkowania jest zysk z lokaty zaokrąglony do pełnych złotych. Od podstawy obliczany jest 19-procentowy podatek, który również zaokrąglany jest do pełnych złotych. Okazuje się, że jeśli zysk z lokaty nie przekroczy 2,49 zł podatku nie ma, ponieważ podstawą opodatkowania są 2 złote, a 19% z 2 złotych daje 0,38 zł co po zaokrągleniu daje 0 złotych podatku.

Sęk w tym, że zysk z lokaty na poziomie 2,49 zł nie jest atrakcyjny więc nikt nie wykorzystywał zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania w celu ominięcia podatku Belki dla lokat długoterminowych. Banki wyszły jednak naprzeciw oczekiwaniom i wprowadziły lokaty jednodniowe, czyli takie, które trwają tylko jeden dzień i automatycznie odnawiają się następnego dnia. Większość z takich lokat powiększa kapitał lokaty o oprocentowanie z dnia poprzedniego. Wystarczy więc, aby zysk dzienny z lokaty nie przekroczy 2,49 zł aby cieszyć się nieopodatkowanym zyskiem z lokat bankowych. W zależności od oprocentowania lokaty na pojedynczej lokacie jednodniowej można bez podatku oszczędzać nawet ponad 15 000 złotych.

Aby jeden klient mógł oszczędzać większe kwoty musi założyć więcej tego typu lokat jednodniowych. Banki, które jako pierwsze wprowadziły mechanizm dziennej kapitalizacji odsetek na lokatach lub kontach oszczędnościowych i udostępniły go poprzez bankowość elektroniczną przyciągnęły masę nowych klientów i co za tym idzie kapitału.

Niektórzy zastanawiali się jak odniesie się do nowego produktu banków ministerstwo finansów i czy przypadkiem klienci nie będą zmuszeni odprowadzić jednak podatek z lokat jednodniowych. Okazało się jednak, że lokaty jednodniowe są jak najbardziej legalne i pozwalają w sposób zgodny z przepisami ominąć podatek Belki.

Obecnie lokaty jednodniowe są już standardem i banki, które chcą się liczyć w walce o klientów muszą mieć w swojej ofercie właśnie lokaty jednodniowe. Lokaty jednodniowe lub lokaty na dłuższe terminy ale stosujące zasadę dziennej kapitalizacji obecnie przodują w rankingach lokat niezależnie od terminów trwania lokat.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!