kalkulator lokat

Rząd zapowiada likwidację lokat antypodatkowych

Ministerstwo FinansĂłw planuje zmienić zasady zaokrąglania podatku Belki przez co zniknie możliwość unikania podatku na lokatach jednodniowych. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2011 roku.


Ministerstwa Finansów wprowadzi zmianę dotyczącą zaokrąglania podstawy opodatkowania i samego podatku do jednego grosza zamiast obecnie do jednego złotego. Zatem zniknie możliwość uniknięcia podatku, kiedy naliczone odsetki z lokaty nie są wyższe niż 2,49 zł. Ministerstwo oszacowało, że liczba lokat z kapitalizacją dzienną, które powodują uszczuplenie przychodów fiskusa nieustannie rośnie i wynosi obecnie ok. 13 procent wszystkich depozytów. Oznacza to, że poza opodatkowaniem znajduje się obecnie około 55 miliardów złotych.

Pionierzy rynku wprowadzili mechanizm dziennej kapitalizacji już pod koniec 2008 r., ale dzienna kapitalizacja swój rozkwit miała w połowie 2009 roku. Obecnie niemal w każdym liczącym się na rynku lokat bankowych banku można znaleźć produkt posiadający dzienną kapitalizację. Po zmianach Ministerstwa Finansów produkty te stracą rację bytu. Zapowiada się więc rewolucja na rynku lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych. Obecnie najlepsze na rynku konta oszczędnościowe i lokaty to właśnie te z dzienną kapitalizacją omijające podatek Belki.

Trudno powiedzieć co mają zrobić klienci, którzy obecnie mają długoterminowe lokaty z dzienną kapitalizacją. Od 1 lipca oprocentowanie takich lokat zdecydowanie spadnie i codziennie oprócz odsetek bank będzie musiał odliczać podatek. Czy banki wyjdą na przeciw i pozwolą zamienić starą lokatę z dziennymi odsetkami na odpowiednik tradycyjnej? A może zerwanie takiej lokaty nie będzie skutkować utratą jakiejś części odsetek jak to zwyczajowo jest zapisane w warunkach zakładania takich lokat? Czas pokaże, w każdym razie rząd po raz kolejny sięga do kieszeni Polaków aby łatać finanse państwa.

Innym ważnym aspektem jest wpływ zmian na rynek tradycyjnych lokat bankowych. Jeśli banki nie podniosą oprocentowania tradycyjnych lokat z podatkiem to zysk z lokaty po opodatkowaniu w wielu przypadkach nie przekroczy inflacji co będzie oznaczać, że oszczędzanie na lokatach przestanie się opłacać.
…wstecz
zobacz także:

Ranking lokat maj 2013

Ranking lokat maj 2013 przynosi kolejne zmiany. Niestety, najlepsze lokaty maj 2013 dają mniej zarobić niż przed miesiącem. Banki płacą coraz mniej odsetek od lokat bankowych ze względu na możliwe kolejne obniżki stĂłp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat kwiecień 2013

Ranking lokat kwiecień 2013 niestety wciąż potwierdza tendencję obniżania oprocentowania lokat przez banki. Najlepsze lokaty kwiecień 2013 dają zarobić niewiele ponad 5 procent w skali roku.

Ranking lokat luty 2013

Niestety ranking lokat luty 2013 zawiera jedynie dwie propozycje lokat z oprocentowaniem 7% oraz łącznie tylko siedem propozycji z oprocentowaniem powyżej 6% w skali roku. Oznacza to, że najlepsze lokaty luty 2013 dają mniej zarobić niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Pekao lokaty

bank lokata oprocentowanie
Bank Pekao S.A. Lokata Elastyczna Lokata terminowa oprocentowana na 1.56 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.55 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.4 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.3 % w skali roku.

Polbank lokaty

bank lokata oprocentowanie

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stĂłp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, ktĂłry właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porĂłwnywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, ktĂłre obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w ktĂłrym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stĂłp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

ranking lokat trzymiesięcznych

Lp lokata w banku %
1 mBank 4
2 Idea Bank 4
3 Bank Millennium SA 3.25
4 Bank BGŻ Optima 3.2
5 Euro Bank S.A. 3
6 Getin Noble Bank SA 2.8
7 Noble Bank S.A. 2.8
8 neoBANK 2.8

Getin Bank Lokaty

Sprawdź najnowszą ofertę lokat jednego z liderów na rynku. Getin Bank Lokaty to zestawienie wszystkich lokat dostępnych w banku Getin Bank.
© iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.