Zmiany w lokatach jednodniowych dopiero od 2012 roku

data publikacji: 2011-03-22
Ministerstwo Finansów poinformowało, że zmiany w ordynacji podatkowej, które mają uniemożliwić omijanie podatku Belki mają wejść w życie dopiero od 1-go stycznia 2012 roku a nie jak pierwotnie zakładano od 1-go lipca 2011 roku.
Oznacza to, że do końca roku bez przeszkód będzie można korzystać z dziennej kapitalizacji odsetek pozwalającej na ominięcie podatku od zysków kapitałowych na kontach oszczędnościowych oraz lokatach wyposażonych w ten mechanizm. Obecnie na rynku lokaty z dzienną kapitalizacją okupują czołowe pozycje w rankingach lokat.

Niestety, rząd nie planuje już okresu przejściowego dla lokat założonych przez 1 stycznia 2012 roku, co oznacza, że wszystkie lokaty po tym okresie będą miały naliczany podatek. Należy wziąć tą ewentualność pod uwagę przy zakładaniu obecnych lokat. Bezpiecznym okresem trwania lokaty jest w tej chwili okres nieprzekraczający 9 miesięcy.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!