Inflacja wynosi już 17,9 procent w skali roku

data publikacji: 2022-11-01
Najnowszy szybki odczyt inflacji w pażdzierniku 2022 roku wyniósł 17,9% w skali roku. To niestety kolejny rekord, ostatnio taką inflację mieliśmy w 1996 roku. W porównaniu do poprzedniego miesiąca inflacja wzrosła o 1,8 punktu procentowego.
Niewątpliwie wciąż rosnąca inflacja daje argumenty dla Rady Polityki Pieniężnej do dalszego zacieśniania polityki fiskalnej czyli do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Wzrosk stóp oznaczałby wyższe raty kredytów ale również może przyczynić się do wyższego oprocentowania lokat w bankach.

Inflacja według przewidywań analityków osiągnie swój szczyt w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wpływ na dalszy jej wzrost może mieć wycofanie się rządu z tarcz antyinflacyjnych z początkiem nowego roku. Decyzja w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadła i najprawdopodobniej zostanie podjęta dopiero w grudniu.

Jak podał GUS, w październiku 2022 r. żywność i napoje poszły w górę o 21,9 proc. rok do roku (2,7 proc. miesiąc do miesiąca), ceny energii o 41,7 proc. (2 proc. m/m), paliwa do prywatnych środków transportu – o 19,5 proc. (4,1 proc. m/m).
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!