Inflacja w grudniu 2022 niższa od prognoz

data publikacji: 2023-01-31
Jak wynika z danych GUSu inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6% w skali roku a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1%. Inflacja średnioroczna za 2022 rok wyniosła natomiast 14,4%. Kwartalnie natomiast ceny w IV kwartale 2022 roku wzrosły o 3,5 procent w porównaniu do III kwartału 2022 roku.
Najbardziej w grudniu zdrożały ceny nośników energii i użytkowania mieszkań (wzrost o 22,6%), żywność i napoje bezalkoholowe (wzrost o 21,5%), restauracje i hotele (wzrost o 18,7%).

Mimo niższego odczytu inflacji w grudniu w porównaniu do listopada eksperci spodziewają się wzrostu poziomu inflacji na początku 2023 roku co ma związek z aktualizacją cenników na początku roku oraz będzie wynikać z niskiej bazy z zeszłego roku. Inflacja według ekspertów powinna zacząć spadać od marca 2023 roku.

W związku z obniżonym poziomem inflacji w grudniu nie należy spodziewać się jakiś ruchów ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną bez zmian.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!