RPP w listopadzie nie podniosła stóp procentowych

data publikacji: 2022-11-10
Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Oznacza to, że referencyjna stopa procentowa została na niezmienionym poziomie 6,75%. Brak zmiany oznacza również stabilizację rat kredytów hipotecznych oraz może oznaczać stabilizację na obecnym poziomie oprocentowania lokat bankowych.
To drugie z rzędu posiedzenie RPP, na którym stopy nie uległy zmianie. Poprzednio 11 razy z rzędu następowała podwyżka stóp. Obecny poziom stóp:
  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej
Dalsze decyzje RPP uzależnione są od napływających danych z gospodarki, sytuacji na rynkach światowych oraz wpływu wojny na Ukrainie na polską gospodarkę.

Inflacja, na którą oddziaływują stopy procentowe może jeszcze wzrosnąć na początku przyszłego roku a następnie ma sukcesywnie ale powoli spadać zbliżając się do celu inflacyjnego NBP w 2025 roku.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!