RPP nie obniża stóp procentowych

data publikacji: 2012-09-07
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. Nastawienie członków Rady jednak zmienia się i wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe mogą zostać obniżone. Oznaczałoby to spadek oprocentowania lokat bankowych.
Obecnie stopy procentowe znajdują się na następujących poziomach:
  • stopa referencyjna 4,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 3,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 5,00 proc. w skali rocznej.
Ostatnie zdanie z komunikatu RPP:
"Jeśli napływające informacje będą potwierdzały dalsze osłabienie koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada rozważy dostosowanie polityki pieniężnej."

Jest to wyraźny sygnał w stronę rynku, który wskazuje, że być może już na następnym posiedzeniu nastąpi obniżka stóp procentowych. Niektórzy z analityków wskazują również na to, że pierwsza obniżka może być wyższa niż 25 punktów bazowych a w skali roku czeka nas kilka obniżek. Jeśli te spekulacje potwierdziłyby się oznaczałoby to, że obecnie najbardziej opłaca się zakładać najlepsze lokaty na dłuższe okresy: na przykład długoterminową lokatę w Santander Banku.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!