Zdecydowana podwyżka stóp procentowych przez RPP

data publikacji: 2021-11-04
Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się podwyżką stóp o 75 punktów bazowych. To zdecydowany ruch, który przekroczył oczekiwania analityków, których konsensus kształtował się na 50 punktów bazowych. Oznacza to, że obecnie główna stopa procentowa wynosi 1,25 punktu procentowego.
RPP na środowym posiedzeniu podwyższyła referencyjną stopę procentow z 0,5 proc. do 1,25 proc. Teraz stopy procentowe NBP kształtować będą się następująco:
  • stopa referencyjna: 1,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,5 proc.),
  • stopa lombardowa: 1,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 1 proc.),
  • stopa depozytowa: 0,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,0 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 1,30 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,51 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 1,35 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,52 proc.).
Decyzja o podwyższeniu stóp była drugą z rzędu oraz była najwyższą podwyżką od sierpnia 2000 r. RPP zdecydowała się mocniej zareagować ponieważ odczyty inflacji wciąż rosną. W październiku inflacja osiągnęła poziom 6,8 proc. r/r. Podobne, zdecydowane ruchy w ostatnim czasie wykonali Węgrzy oraz Czesi, którzy w ramach trwających cykli podwyżek dokonywali ruchów w górę odważniejszych od oczekiwań rynku.

Analitycy NBP opublikowali również projekcję inflacji na najbliższe lata, która zdecydowanie podnosi prognozy w stosunku do poprzednich publikacji.

Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,8–4,9% w 2021 r. (wobec 3,8–4,4% w projekcji z lipca 2021 r.), 5,1–6,5% w 2022 r. (wobec 2,5–4,1%) oraz 2,7–4,6% w 2023 r. (wobec 2,4–4,3%).

Na wzrost inflacji w głównej mierze, zdaniem Rady, ma wpływ w bieżącym roku istotny wzrost światowych cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, a także przedłużające się globalne zaburzenia podażowe.

Podwyższenie stóp procentowych wpływa na wzrost wysokości rat kredytów o zmiennej stopie procentowej.

Wyższe stopy procentowe powinny również mieć wpływ na podniesienie przez banki oprocentowania lokat bankowych.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!