Inflacja najwyższa od 10 lat

data publikacji: 2011-06-15
Główny Urząd Statystyczny podał właśnie najnowsze dane o inflacji. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 5,0 procent w stosunku do maja 2010 roku, a w porównaniu z kwietniem 2011 roku wzrosły o 0,6 procent. To wartości zdecydowanie wyższe niż prognozy analityków.
Analitycy przewidywali, że inflacja wyniesie 4,6 procent rok do roku i 0,3 procent w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. Tempo wzrostu cen daleko wykracza poza cel inflacyjny określony przez Radę Polityki Pieniężnej, który wynosi 2,5 procent. Ostatni raz tak wysoki poziom inflacji w Polsce notowany był w sierpniu 2001 roku. Najbardziej w maju wzrosły ceny żywności (7,7%), opłaty za mieszkanie (5,2%), oraz transport (6,8%). Największy wpływ na wzrost cen transportu miał wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu, które w maju wzrosły aż o 11,9%.

Tak wysoki stopień inflacji może oznaczać już w lipcu kolejne podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej co wpłynie na wysokość oprocentowania kredytów w złotych.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!