Czy podatek Belki zostanie zlikwidowany?

data publikacji: 2022-08-29
Dwadzieścia lat funkcjonowania tak zwanego podatku Belki jako rozwiązania tymczasowego ostatnio wzbudził dyskusje na temat jego likwidacji bądź zmiany. Likwidacja 19% podatku od lokat oraz od zysków z giełdy mogłaby być zachętą do oszczędzania a nie wydawania w dobie panującej inflacji. Dzięki temu mogłaby przyczynić się do obniżenia presji inflacyjnej.
Niestety głosy płynące z Ministerstwa Finansów raczej nie napawają do optymizmu. MF skłania się bowiem bardziej do zamiany liniowej stawki na progresywną co może oznaczać, że podatek nie tylko nie zostanie zlikwidowany ale zostanie podniesiony dla osób zarabiających znaczne sumy na lokatach lub na giełdzie. Pojawiają się również głosy w kręgach rządowych, że podatek od zysków kapitałowych w Polsce jest jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej. Nie jest to jednak zgodne z prawdą.

Na Słowacji podatek od zysków kapitałowych przy dłuższym oszczędzaniu wynosi 0%, w Czachach można być zwolnionym z podatku w przypadku długiego okresu inwestowania a na Cyprze zawsze wynosi 0%.

Likwidacja podatku Belki w dobie szalejącej inflacji mogłoby przyczynić się do większej chęci oszczędzania na lokatach a dzieki temu mogłoby obniżyć presję inflacyjną.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!