Lokaty bankowe - najnowsze wiadomości

Ranking lokat czerwiec 2022

Najnowszy ranking lokat czerwiec 2022 roku przynosi poprawę w wysokości oprocentowania najlepszych lokat bankowych. Na najlepszej lokacie można zarobić 6 procent w skali roku.

Stopy procentowe wzrosły o 75 punktów bazowych w czerwcu 2022 roku

Od 9-go czerwca 2022 roku wszystkie stopy procentowe NBP są wyższe o 75 punktów bazowych. Taką decyzję podjęła na posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej. Stopa referencyjna po podwyżce wynosi 6%....

Rząd zmusi banki do podniesienia oprocentowania lokat

Wzrost stóp procentowych zwykle przyczyniał się do podniesienia przez banki oprocentowania lokat. Tym razem jednak tak się nie dzieje. Problem został dostrzeżony przez rząd, który chce zmusić banki do podniesienia oprocentowania lokat.

RPP również w maju podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na majowym posiedzeniu o podniesieniu głównej stopy procentowej o 0,75 pkt proc. To oznacza, że po decyzji wynosić ona będzie 5,25 proc. czyli najwięcej od 2008 r. Niestety nie jest to najprawdopodobniej ostatnia podwyżka stóp w tym roku.

Stopy procentowe w górę o 100 punktów bazowych

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzenie w kwietniu 2022 roku podniosła stopy procentowe o 1 punkt procentowy. Obecnie stopa referencyjna wynosi więc 4,5%. Stopy nie były tak wysoko od 2012 roku.

Lokaty bankowe - pozostałe wiadomości

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!