RPP podniosła stopy pierwszy raz od 9 lat

data publikacji: 2021-10-07
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu zdecydowała się podnieść stopy procentowe z 0,1 proc. do 0,5 proc. Do tej pory od maja 2020 r. znajdowały się one na historycznie niskim poziomie. Część rynku finansowego jest zaskoczona decyzją RPP ponieważ do tej pory z komunikatów płynących z Rady nie można było wnioskować, że zapadnie taka decyzja.
Od 7 października 2021 roku główna stopa procentowa będzie wyższa o 40 pb. i wyniesie 0,5 proc. Podwyżka stóp procentowych przełoży się na wzrost wskaźników WIBOR3M i WIBOR6M, które stanowią składnik obliczania oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej, a więc w konsekwencji kredyty będą droższe.

Do tej pory obowiązywały stopy procentowe niezmienione od maja 2020 r., kiedy dokonano trzeciej z rzędu „pandemicznej” obniżki sprowadzającej cenę pieniądza do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Przed pandemią przez 5 lat obowiązywała stawka 1,5 proc.

RPP podnosząc stopy procentowe rozpoczyna walkę z rosnącą inflacją.

Wyższe stopy procentowe powinny również wpłynąć na wzrost oprocentowania lokat bankowych.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!