RPP również w maju podniosła stopy procentowe

data publikacji: 2022-05-09
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na majowym posiedzeniu o podniesieniu głównej stopy procentowej o 0,75 pkt proc. To oznacza, że po decyzji wynosić ona będzie 5,25 proc. czyli najwięcej od 2008 r. Niestety nie jest to najprawdopodobniej ostatnia podwyżka stóp w tym roku.
Podwyżka o 75 punktów bazowych jest niższa od oczekiwań analityków giełdowych, którzy spodziewali się podwyżki o 100 punktów bazowych, czyli o tyle ile w kwietniu.

Na decyzję o podwyższeniu stóp miała w głównej mierze bardzo wysoka inflacja, najwyższa od dekad.  Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie zdaniem Rady oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.

Według przewidywań analityków to jeszcze nie koniec cyklu podwyżek stóp procentowych i na kolejnych posiedzeniach najprawdopodobniej RPP będzie zmuszona do dalszych podwyżek w celu opanowania inflacji.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!