Inflacja sprzyja lokatom bankowym

data publikacji: 2010-04-15
Niska inflacja sprawiła, że przeważająca większość lokat rocznych założonych przed rokiem przyniosła realny zysk. Zysk z lokat pomniejszony o podatek i inflację był na plusie. Prognozy wskazują, że obecnie realny zysk z lokat rocznych może być rekordowo wysoki.
Inflacja w marcu 2010 r. spadła do 2,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Najlepsze lokaty z marca 2009 sięgnęły 7% w skali roku. Oznacza to oprocentowanie netto w wysokości 5,67% co pomniejszone o inflację dało realny zysk 2,99% dla kwoty lokaty 5 tysięcy złotych.

Obecnie najlepsze lokaty roczne mają oprocentowanie 6% w skali roku co daje 4,86% oprocentowania po odporowadzeniu podatku. Przy założeniu, że za rok poziom inflacji osiągnie 2% z obecnych lokat rocznych możemy spodziewać się ok. 2,8% realnego zysku z 5 000 zł zainwestowanych na depozycie.

Jeśli założylibyśmy najlepszą lokatę jednodniową na rok, moglibyśmy liczyć nawet na lepszy wynik. Zysk realny z takiej inwestycji może sięgnąć ponad 3% co jest niespotykanym zyskiem od 2006 roku.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!