Grudniowe posiedzenie RPP również z podwyżką stóp

data publikacji: 2021-12-24
Na grudniowym posiedzeniu RPP po raz trzeci z rzędu podniosła stopy procentowe. Tym razem Rada zdecydowała się na podwyżkę o 0,5 punktu procentowego, w wyniku czego stopa referencyjna banku centralnego wynosi 1,75 proc. Podwyżka odbiła się na wskaźnikach WIBOR - WIBOR(R) 3M wynosi już 2,35 proc.
Oznacza to koniec niskich rat kredytów hipotecznych. Dla porównania do końca maja 2020 roku WIBOR3M wyniósł 0,3 proc.

RPP stara się opanować inflację, która wciąż nieustannie rośnie. Ceny przeciętnie okazały się o 1,0% wyższe niż w październiku  i jednocześnie wyższe niż przed rokiem o 7,8% (w październiku wskaźnik dwunastomiesięczny wynosił 6,8%). Szybki szacunek inflacji z końca listopada pokazywał wzrost cen o 7,7% r/r i 1,0% w stosunku do września.

Według analityków to jeszcze nie koniec cyklu podwyżej stóp procentowych i w kolejnych miesiącach należy spodziewać się kolejnych ruchów w górę.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!