Stopy w górę w lutym 2022 roku o 0,5 proc.

data publikacji: 2022-02-10
Na lutowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę o podwyższeniu referencyjnej stopy NBP o 0,50 pkt proc. do poziomu 2,75%. RPP zwraca uwagę na rosnącą inflację, na którą duży wpływ mają wzrosty cen surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla.
Inflacja w Polsce wzrosła w grudniu 2021 r. do 8,6% w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wyniosła o 0,9%.

Podwyżki stóp procentowych wpływają negatywnie na raty kredytowe aktualnych i przyszłych kredytobiorców. Obecnie to już druga podwyżka stóp procentowych w tym roku i piąta w ciągu ostatnich 5 miesięcy. Z poziomu 0,1% obecnie wspięliśmy się na poziom 2,75%. Dla aktualnych kredytobiorców powoduje to znaczny wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych. Przed październikiem 2021 roku wartość WIBOR3M kształtowała się na poziomie 0,21%, a w lutym 2022 roku jest to już wartość 3,13%. W przypadku kredytów opartych o stawkę WIBOR6M wzrost jest jeszcze większy. WIBOR6M zwrósł w tym okresie z poziomu 0,25% do 3,63%.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!