Rząd zmusi banki do podniesienia oprocentowania lokat

data publikacji: 2022-05-10
Wzrost stóp procentowych zwykle przyczyniał się do podniesienia przez banki oprocentowania lokat. Tym razem jednak tak się nie dzieje. Problem został dostrzeżony przez rząd, który chce zmusić banki do podniesienia oprocentowania lokat.
Przygotowujemy mechanizmy, które skutecznie zachęcą banki do podwyższenia oprocentowania lokat - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Na spotkaniu premiera z szefami KNF i UOKiK został poruszony również temat wysokości oprocentowania lokat w bankach.

Rzecznik rządu zaznaczył, że liczy na to, że interwencja nie będzie jednak konieczna i że banki same dostosują wysokość oprocentowania lokat do wysokości obecnie obowiązujących stóp procentowych. Rzecznik dodał, że oczekuje zmian w oprocentowaniu lokat do końca miesiąca.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!