Ranking lokat luty 2012

data publikacji: 2012-02-01
Ranking lokat luty 2012 obrazuje zmieniającą się sytuację. Lokaty luty 2012 zostają powoli zdominowane przez lokaty bez dziennej kapitalizacji odsetek. Jest to spodziewana reakcja banków na zmieniające się przepisy z zakresu naliczania podatku Belki, które wejdą w życie od kwietnia 2012 roku.
Z racji tego, że dzienna kapitalizacja nie będzie zapewniać uniknięcia podatku od zysku z lokat bankowych, a nawet w niektórych przypadkach podatek ten będzie wyższy niż nominalne 19 procent z racji zaokrąglania w górę do pełnych złotych, banki likwidują ze swojej oferty lokaty wyposażone w tego typu kapitalizację i powracają do tradycyjnych lokat z naliczaniem odsetek na koniec trwania lokaty.

Aby skorzystać z dobrodziejstw dziennej kapitalizacji można założyć jeszcze lokaty bez podatku na okres do jednego miesiąca. Warto ewentualnie przeliczyć czy opłaca się założyć lokaty na dwa miesiące wyposażone w dzienną kapitalizację ponieważ pod koniec ich trwania odsetki wpadną już w nowe przepisy. Warto również śledzić aktualne promocje lokat, które często mimo dłuższego okresu trwania lokaty naliczają całość odsetek jeszcze na starych zasadach na przykład do końca marca 2012 roku.

Dla ofert dłuższych niż dwa miesiące zdecydowanie lepiej założyć jest już tradycyjne lokaty bez dziennej kapitalizacji odsetek, chyba że bank bierze na siebie podatek i gwarantuje poziom zysku.

Jak zwykle zaczynamy przegląd ofert od lokat jednodniowych. Te lokaty jeszcze przez prawie dwa miesiące umożliwiać będą ominięcie podatku. Oprocentowanie jednak nie jest zbyt zachęcające. Najlepsza lokata dzienna daje zysk na poziomie 4,25% netto.

Lokaty 1 dzień luty 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Toyota Bank Polska S.A. Plan depozytowy +19 4.25 % 1 dzień
Bank Ochrony Środowiska S.A. Lokata jednodniowa Każdy Dzień Dobry 4 % 1 dzień
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Lokata Podwójna krótka 4 % 1 dzień
Bank Ochrony Środowiska S.A. Lokata jednodniowa Każdy Dzień Dobry 3.8 % 1 dzień
Bank Zachodni WBK S.A. Lokata Codziennie Zarabiająca 3.75 % 1 dzień
mBank mLOKATA 3 % 1 dzień
Bank Millennium SA Millenet 3 % 1 dzień
MultiBank Lokata jednodniowa 3 % 1 dzień
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. e-Lokata 365 2.6 % 1 dzień
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Lokata 365 2.4 % 1 dzień

Wśród lokat na jeden miesiąc na pierwszej pozycji znajduje się wciąż oferta Lokaty Owoc Dnia, która oferuje oprocentowanie w wysokości 5,51% z dziennymi odsetkami. Lokatę zakłada się w Volkswagen Bank direct wraz z bezpłatnym kontem bankowym. Lokatę w Volkswagen Bank direct zakłada się poprzez internet wypełniając odpowiedni wniosek za pomocą formularza internetowego. Wysokie oprocentowanie lokat miesięcznych posiada również Toyota Bank (5,5%). Najlepszą ofertą lokat tradycyjnych na jeden miesiąc może na tą chwilę pochwalić się BGŻOptima ale nie dorównuje ona nalepszym lokatom na jeden miesiąc z naszego porównania.

Lokaty 1 miesiąc luty 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Volkswagen Bank direct Lokata Owoc Dnia 5.51 % 1 dzień
Toyota Bank Polska S.A. Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek 5.5 % 1 dzień
Euro Bank S.A. Lokata z kapitalizacją dzienną 5.5 % 1 dzień
Invest-Bank SA Lokata (Nie) Codzienna 5.2 % 1 dzień
Idea Bank Lokata Praktyczna 4.5 % 1 dzień
Bank BGŻOptima Lokata terminowa 5.1 % 1 miesiąc

Do tej pory w rankingach lokat jednymi z najwyżej oprocentowanych lokat były lokaty dwumiesięczne. W rankingu luty 2012 nic się nie zmieniło w tym zakresie. Zdecydowanie najwyższe oprocentowanie oferuje neoBANK z Lokatą Wysoki Procent oprocentowaną na 9% z kapitalizacją na koniec okresu trwania lokaty (lokata tradycyjna bez dziennej kapitalizacji). Drugie miejsce zajmuje Lokata na Start w Getin Online z oprocentowaniem dziennym w wysokości 6,5% więc również warto zwrócić na nią uwagę. Kolejne oferty niestety już dość wyraźnie odstają od liderów porównania.

Lokaty 2 miesiące luty 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
neoBANK Lokata Wysoki Procent 9 % 2 miesiące
Getin Online Lokata na start 6.5 % 1 dzień
Euro Bank S.A. Lokata z kapitalizacją dzienną - internet,telefon 5.7 % 1 dzień
Euro Bank S.A. Lokata z kapitalizacją dzienną 5.6 % 1 dzień
Crédit Agricole Lokata Poranna internet 5.1 % 1 dzień
Crédit Agricole Lokata Poranna oddział 5 % 1 dzień
Idea Bank Lokata Praktyczna 5 % 1 dzień

Wśród lokat na trzy miesiące w lutym należy pamiętać, że przez ostatni miesiąc dzienna kapitalizacja będzie obarczona podatkiem o ile bank nie naliczy całości zysku przed wejściem w życie nowych przepisów. Liderem zestawienia pozostał Meritum Bank z Lokatą Pierwszą z tradycyjnym naliczaniem odsetek. Kolejne oferty posiadają dzienną kapitalizację więc należy przejrzeć regulamin lokat aby dowiedzieć się czy gwarantują one zysk w nominalnej wysokości. Kolejne oferty w rankingu lokat nie prezentują się już tak okazale jak Lokata Pierwsza. Trzy banki oferują lokatę z oprocentowaniem 6 procent z dzienną kapitalizacją odsetek.

Lokaty 3 miesiące luty 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Meritum Bank ICB Pierwsza Lokata 8.5 % 3 miesiące
Idea Bank Lokata Praktyczna 6 % 1 dzień
neoBANK Lokata onLine 6 % 1 dzień
Toyota Bank Polska S.A. Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek 6 % 1 dzień
Meritum Bank ICB Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych 5.35 % 1 dzień

Dla lokat półrocznych najlepsze oferty posiadają dzienną kapitalizację ale na przykład Meritum Bank w przypadku zmian w sposobie naliczania podatku Belki podniesie oprocentowanie tak, aby klient nie odczuł zmian. Najlepszą tradycyjną lokatę na pół roku posiada obecnie FM Bank a oprocentowanie tej lokaty wynosi 7 procent w skali roku.

Lokaty 6 miesięcy luty 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Meritum Bank ICB Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych 6.1 % 1 dzień
Toyota Bank Polska S.A. Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek 6.1 % 1 dzień
FM Bank S.A. Lokata Gwarantowany Zysk 6.08 % 1 dzień
Meritum Bank ICB Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych 6.05 % 1 dzień
FM Bank S.A. FM Lokata 7 % 6 miesięcy

Dla lokat na rok czasu na pierwszym miejscu znalazła się oferta FM Banku, który mimo dziennej kapitalizacji gwarantuje niezmienność zysku dla klienta nawet po wejściu w życie nowych przepisów. Pozostałe miejsca w rankingu lokat luty 2012 dla lokat rocznych zajmują już lokaty tradycyjne z kapitalizacją na koniec trwania lokaty.

Lokaty 12 miesięcy luty 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
FM Bank S.A. Lokata Gwarantowany Zysk 5.68 % 1 dzień
FM Bank S.A. FM Lokata 7.2 % 12 miesięcy
Santander Consumer Bank Direct+ Internet 6.6 % 12 miesięcy
Santander Consumer Bank Zysk+ 6.5 % 12 miesięcy
Santander Consumer Bank Direct+ 6.5 % 12 miesięcy
Get Bank S.A. Lokata terminowa 6.5 % 12 miesięcy

Należy wziąć pod uwagę fakt, że im bliżej do wprowadzenia nowych przepisów tym bardziej dynamiczne zmiany w ofertach banków należy oczekiwać. Dlatego oferty dostępne jeszcze na początku miesiąca mogą za chwilę już nie być aktualne. Banki coraz częściej wycofują się z oferowania lokat z dzienną kapitalizacją i powracają do oferowania jedynie lokat tradycyjnych. Taki trend będzie najprawdopodobniej kontynuowany w przeciągu całego lutego. O najnowszych zmianach w ofercie najbardziej atrakcyjnych lokat bankowych będziemy informować w odrębnych newsach.
…wstecz
zobacz także:
  • Ranking lokat kwiecień 2023
  • Ranking lokat kwiecień 2023 roku prezentuje się podobnie do inflacji, czyli mamy trochę niższe poziomy oprocentowania topowych ofert w porównaniu ze szczytowym momentem w lutym. Oznacza to, że już raczej w tym roku nie należy spodziewać się lepszych ofert od obecnie dostępnych.
  • Lokaty bankowe marzec 2023
  • Lokaty bankowe marzec 2023 roku podobnie jak poziom stóp procentowych utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie. W większości banków można znaleźć dość atrakcyjne oferty lokat w okolicach 6-7 procent w skali roku. W związku z brakiem kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie należy się jednak spodziewać dalszego wzrostu oprocentowania lokat w najbliższym czasie.
  • Ranking lokat luty 2023
  • Jak co miesiąc prezentujemy aktualny ranking lokat. Luty 2023 roku to dobry czas aby zastanowić się czy nie warto ulokować oszczędności na lokacie ponieważ w zestawieniu można zaobserwować oznaki końca podwyżek oprocentowania. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem nie ma co liczyć na lepsze oferty niż obecnie dostępne.
  • Ranking lokat styczeń 2023
  • W styczniu 2023 roku w ofertach lokat w bankach widać pewną stabilizację. Ranking lokat styczeń 2023 prezentuje się podobnie do grudniowego zestawienia aczkolwiek na pozycji lidera w dwóch zestawieniach wskoczyły oferty, które pojawiły się w końcówce grudnia. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ofert lokat bankowych w styczniu 2023 roku.
  • Ranking lokat grudzień 2022
  • Ranking lokat listopad 2022
  • Lokaty w Getin Banku
  • Ranking lokat wrzesień 2022
  • Ranking lokat czerwiec 2022
  • Ranking lokat marzec 2013

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!