Nowy kalkulator lokat jednodniowych

data publikacji: 2011-12-18
Sejm 16 grudnia 2011 roku uchwalił ustawę okołobudżetową. Jedną ze zmian, jakie ona niesie za sobą, jest likwidacja możliwości zakładania tzw. lokat antypodatkowych. Za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej głosowało 231 posłów, przeciw było 213, jeden wstrzymał się od głosu. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących daty wejścia w życie nowych przepisów ale za to prezentujemy wam nowy kalkulator lokat, za pomocą którego można policzyć odsetki z lokaty z dzienną kapitalizacją po wprowadzeniu zmian w sposobie naliczania podatku Belki.
Z racji tego, że nie znamy dokładnej daty wejścia w życie nowych przepisów w formularzu istnieje możliwość zdefiniowania tej daty. Obecnie domyślnie ustawiona jest data 1 kwietnia 2012 roku ponieważ najprawdopodobniej jeden kwartał będzie trwać Vacatio legis w przypadku tej ustawy.

Nowy kalkulator odnosi się jedynie do lokat z dzienną kapitalizacją odsetek i zakłada zaokrąglanie w górę do pełnych złotych podstawy opodatkowania oraz samego podatku.

Dokładamy wszelkich starań, aby nowy kalkulator lokat działał poprawnie. Jeśli zauważyłeś błędne wyliczenia zgłoś się do nas z opisem błędu za pośrednictwem formlarza kontakowego. Kalkulator lokat jest narzędziem wspomagającym proces planowania oszczędzania na lokatach ale w żadnym wypadku redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty użytkowników wynikłe z jego korzystania.
…wstecz
zobacz także:
  • Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący lokaty antybelkowe
  • 24 maja 2011 roku Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedłożone przez Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że wraz z początkiem 2012 roku zmienią się zasady zaokrąglania przy naliczaniu podatku od zysków z lokat bankowych.
  • Lokata czy konto oszczędnościowe?
  • Konta oszczędnościowe dają zarobić podobnie jak na lokacie. Dodatkowo często oprocentowane są dziennie dzięki czemu można w prosty i zgodny z prawem sposób uniknąć płacenia tzw. podatku Belki.
  • mBank daje możliwość zarabiania poprzez mPORTFEL
  • mPORTFEL to produkt mBanku, który daje szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Produkt, wzorowany na Private Banking, łączy możliwość inwestowania za pośrednictwem wyselekcjonowanych funduszy inwestycyjnych wraz z usługą zarządzania aktywami.
  • Banki coraz częściej oferują lokaty z dzienną kapitalizacją
  • Do grona banków, które w swojej ofercie mają lokaty z dzienną kapitalizacją dołączyły w sierpniu Polbank i Meritum Bank. Na rynku widać wyraźnie tendencję idącą w kierunku zachowania oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych poniżej 7% ale za to z większą dbałością o realny zysk klienta bowiem dzięki dziennej kapitalizacji w łatwy sposób klienci mogą uniknąć podatku Belki.
  • Podatek z lokaty - jak jest naliczany?
  • W jaki sposób uniknąć podatku Belki?

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!