kalkulator lokat

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący lokaty antybelkowe

24 maja 2011 roku Rada MinistrĂłw przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osĂłb fizycznych, przedłożone przez Ministerstwo FinansĂłw. Oznacza to, że wraz z początkiem 2012 roku zmienią się zasady zaokrąglania przy naliczaniu podatku od zyskĂłw z lokat bankowych.


Ministerstwo Finansów planuje, aby w stosunku do odsetek z lokat bankowych nie stosować ogólnych zasad zaokrąglania, ale zaokrąglać podstawę opodatkowania i podatek do pełnego grosza w górę. Obecnie stosowana jest zasada zaokrąglania do pełnego złotego w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Według nowych przepisów zryczałtowany podatek 19 procent od odsetek w kwocie na przykład 2,49 zł wyniósłby 48 groszy. Według przepisów obecnie obowiązujących przy odsetkach do 2,49 zł dziennie podatek wynosił po zaokrągleniu 0,00 zł. Ważne w zmianach jest to, że jeśli odsetki z lokaty wynoszą 1 grosz to całość wyląduje u fiskusa. Obecnie wielu klientów banków optymalizuje lokaty z dzienną kapitalizacją zakładając wiele lokat, z których codzienne zyski wynoszą 1 grosz na lokatę. Daje to relatywnie wyższe oprocentowanie. Tacy klienci, w 2012 roku stracą cały zysk z lokat. Dlatego warto zwrócić uwagę na długość trwania lokaty. Obecnie do nowelizacji ustawy pozostaje jeszcze pół roku i jest to optymalny okres trwania lokaty z dzienną kapitalizacją.
 
Zdaniem Rady Ministrów "Proponowane rozwiązanie uszczelni system podatkowy. Z jednej strony zostaną do niego włączone osoby lokujące znaczne kwoty pieniędzy, ale nie płacące podatku, z drugiej - dojdzie do urealnienia kwot podatku uiszczanego przez podmioty lokujące znacznie mniejsze kwoty. Chodzi o jednolite opodatkowanie dochodów (przychodów) uzyskiwanych z odsetek kapitałowych - bez względu na wielkość zdeponowanych środków i uzyskiwanych odsetek. Nowe przepisy mają doprowadzić do konkurencji między bankami, które będą musiały zabiegać o klienta oferując odpowiednie oprocentowanie lokat, a nie poszukiwać rozwiązań nadużywających przepisy prawa podatkowego."

Ministerstwo Finansów już wcześniej chciało opodatkować lokaty z dzienną kapitalizacją. Zmiany miały pierwotnie wejść w życie już od 1-go lipca 2011 roku ale wprowadzenie omawianej zmiany w trakcie roku podatkowego okazało się niezgodne z konstytucją.

Podatek Belki został wprowadzony 21 listopada 2001 roku i obowiązuje od 2002 roku. Wprowadził go ówczesny minister finansów Marek Belka. Podatek miał wspomóc budżet państwa borykający się z dziurą budżetową i miał być podatkiem przejściowym. Przetrwał do dnia dzisiejszego a od nowego roku zostanie dodatkowo uszczelniony.
…wstecz
zobacz także:
  • Nowy kalkulator lokat jednodniowych
  • Sejm 16 grudnia 2011 roku uchwalił ustawę okołobudżetową. Jedną ze zmian, jakie ona niesie za sobą, jest likwidacja możliwości zakładania tzw. lokat antypodatkowych. Za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej głosowało 231 posłów, przeciw było 213, jeden wstrzymał się od głosu. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących daty wejścia w życie nowych przepisów ale za to prezentujemy wam nowy kalkulator lokat, za pomocą którego można policzyć odsetki z lokaty z dzienną kapitalizacją po wprowadzeniu zmian w sposobie naliczania podatku Belki.
  • Lokata czy konto oszczędnościowe?
  • Konta oszczędnościowe dają zarobić podobnie jak na lokacie. Dodatkowo często oprocentowane są dziennie dzięki czemu można w prosty i zgodny z prawem sposób uniknąć płacenia tzw. podatku Belki.
  • mBank daje możliwość zarabiania poprzez mPORTFEL
  • mPORTFEL to produkt mBanku, który daje szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Produkt, wzorowany na Private Banking, łączy możliwość inwestowania za pośrednictwem wyselekcjonowanych funduszy inwestycyjnych wraz z usługą zarządzania aktywami.
  • Banki coraz częściej oferują lokaty z dzienną kapitalizacją
  • Do grona banków, które w swojej ofercie mają lokaty z dzienną kapitalizacją dołączyły w sierpniu Polbank i Meritum Bank. Na rynku widać wyraźnie tendencję idącą w kierunku zachowania oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych poniżej 7% ale za to z większą dbałością o realny zysk klienta bowiem dzięki dziennej kapitalizacji w łatwy sposób klienci mogą uniknąć podatku Belki.
  • Podatek z lokaty - jak jest naliczany?
  • W jaki sposób uniknąć podatku Belki?

Ranking lokat maj 2013

Ranking lokat maj 2013 przynosi kolejne zmiany. Niestety, najlepsze lokaty maj 2013 dają mniej zarobić niż przed miesiącem. Banki płacą coraz mniej odsetek od lokat bankowych ze względu na możliwe kolejne obniżki stĂłp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat kwiecień 2013

Ranking lokat kwiecień 2013 niestety wciąż potwierdza tendencję obniżania oprocentowania lokat przez banki. Najlepsze lokaty kwiecień 2013 dają zarobić niewiele ponad 5 procent w skali roku.

Ranking lokat luty 2013

Niestety ranking lokat luty 2013 zawiera jedynie dwie propozycje lokat z oprocentowaniem 7% oraz łącznie tylko siedem propozycji z oprocentowaniem powyżej 6% w skali roku. Oznacza to, że najlepsze lokaty luty 2013 dają mniej zarobić niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Pekao lokaty

bank lokata oprocentowanie
Bank Pekao S.A. Lokata Elastyczna Lokata terminowa oprocentowana na 1.56 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.55 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.4 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.3 % w skali roku.

Kredyt Bank lokaty

bank lokata oprocentowanie

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stĂłp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, ktĂłry właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porĂłwnywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, ktĂłre obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w ktĂłrym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stĂłp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

ranking lokat miesięcznych

Lp lokata w banku %
1 Euro Bank S.A. 3.5
2 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA 2.25
3 BIZ Bank 1.85
4 Bank Smart 1.85
5 Inteligo 1.8
6 Plus Bank 1.75
7 Idea Bank 1.5
8 T-Mobile Usługi Bankowe 1.5

Getin Bank Lokaty

Sprawdź najnowszą ofertę lokat jednego z liderów na rynku. Getin Bank Lokaty to zestawienie wszystkich lokat dostępnych w banku Getin Bank.
© iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.