Wirtualny sąd rusza już od stycznia 2010

data publikacji: 2009-12-29
Wraz z nowym rokiem rusza w Polsce pierwszy internetowy sąd. Będzie on rozpatrywał najprostsze sprawy cywilne. Dzięki takiemu rozwiązaniu nastąpi uproszczenie i przyspieszenie postępowania sądowego i znaczne obniżenie jego kosztów oraz odciążenie tradycyjnych sądów rozpatrujących niezbyt skomplikowane sprawy. Takich spraw rocznie jest ponad pół miliona.
Od 1 stycznia 2010 r. w Sądzie Rejonowym w Lublinie rozpocznie pracę XVI Wydział Cywilny, który będzie rozpoznawał pozwy wnoszone elektronicznie. W skład wydziału wchodzi 11 referendarzy, jeden sędzia oraz 20 urzędników. W praktyce e-sąd zacznie działać w całym kraju już od 4 stycznia 2010 r. Umożliwia to rządowa nowelizacja ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego.

Dotychczas bolączką stron dochodzących roszczeń pieniężnych był długi czas oczekiwania, jaki upływał od momentu wniesienia pozwu do uruchomienia postępowania egzekucyjnego. Dzięki nowemu rozwiązaniu nastąpi znaczne przyspieszenie uzyskania orzeczenia. Sąd będzie rozpatrywał najprostsze sprawy np. o niezapłacone rachunki za gaz, prąd, telefon itp.. Mimo tego oszczędności z tytułu wprowadzenia elektronicznej drogi składania pozwów pozwoli zaoszczędzić około 15 mln zł. Szacuje się, że w pierwszym roku działania wpłynie do sądu około 400 tysięcy pozwów.

Korzystanie z elektronicznego postępowania upominawczego nie będzie skomplikowane, formularze elektroniczne ułatwią konstruowanie pism procesowych i znacznie wyeliminują niebezpieczeństwo wystąpienia braków formalnych takich pism. Komunikacja między powodem a sądem elektronicznym będzie odbywać się wyłącznie w drodze elektronicznej, a między pozwanym i sadem elektronicznym w drodze tradycyjnej, chyba, ze pozwany sam zainicjuję komunikację elektroniczną. Elektroniczny obieg informacji pozwoli na elektroniczną archiwizację akt sądowych w sprawach rozpatrywanych przez e-sąd.

Elektronizacja postępowania upominawczego obejmuje obszar merytoryczny od złożenia pozwu do złożenia wniosku egzekucyjnego u komornika sądowego. Efektem tego będzie nie tylko przyspieszenie postępowania, ale także ułatwienie dostępu do orzeczeń, akt sprawy osobom upoważnionym, możliwość śledzenia postępowania przez strony. Uruchomienie e-sądu oznacza także łatwiejszy dostęp do postępowań przed wymiarem sprawiedliwości dla osób niepełnosprawnych.

Adres strony e-sądu to  www.e-sad.gov.pl. Do złożenia pozwu potrzebne jest założenie specjalnego konta w systemie teleinformatycznym. W formularzu rejestracyjnym należy podać dane osobowe: nazwisko, imiona, data urodzenia, itp. oraz login i hasło. W trakcie rejestracji nastąpi automatyczna weryfikacja danych osobowych oraz numeru PESEL w zbiorze PESEL. Do złożenia pozwu nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny.

źródło: KPRM
…wstecz

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!