Dzień wolny przysługuje za drugi dzień świąt

data publikacji: 2009-12-21
Państwowa Inspekcja Pracy przypomniała, że za drugi dzień świąt przypadający w tym roku w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny. Dla pracowników, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy pracodawca powinien przewidzieć dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego pracy. Jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie co miesiąc, dzień wolny powinien mu przysługiwać w grudniu.
I tak pracodawcy najczęściej dali wolne w Wigilię lub w poniedziałek po świętach. Niektórzy zdecydowali się na dzień wolny w sylwestra 31 grudnia.

Za nieudzielenie dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę grozi mandat karny od tysiąca do 2 tysięcy złotych lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu grodzkiego. Nieprzyznanie dnia wolnego za sobotnie święto jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.
…wstecz

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!