Kryzys odczuwają również prezesi i kadra zarządająca

data publikacji: 2009-12-08
W tym roku kryzys finansowy odczują w swoich portfelach również najbogatsi. W ponad połowie firm w Polsce nie wypłacono w tym roku premii rocznych lub je wyraźnie zmniejszono. Powodem takiego działania są zazwyczaj słabsze wyniki finansowe, na które wpływ miał ogólnoświatowy kryzys.
Zarządy niektórych firm dobrowolnie obniżyły swoje wynagrodzenia, tak uczynili m. in. Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski czy Sygnity.

Najbardziej radykalnie cięcia dotknęły zarząd BZ WBK, który po obniżce premii i płacy zasadniczej zmniejszył swoje zarobki o ponad 40 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Pozostałym menedżerom banku płace obniżono o 5 proc. Według wyjaśnień Piotra Gajdzińskiego, rzecznika BZ WBK, taki krok zapobiegł zwolnieniom.

W ING Banku Śląskim zarząd zrezygnował z premii za ubiegły rok i zmniejszył swoje wynagrodzenia w pierwszym półroczu o 38 proc.

To własnie takie działania sprawiły, że w tym roku wynagrodzenia prezesów i menedżerów polskich firm zmniejszyły się o około jedną dziesiątą.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!