Euro w Polsce będziemy płacić najwcześniej w 2015 roku

data publikacji: 2009-12-16
Rząd na czele z premierem Donaldem Tuskiem informują, że realnym terminem przyjęcia w Polsce nowej waluty euro jest 2015 rok. Za sześć lat Polska ma spełniać wszystkie kryteria z Maastricht i jedynie od jej decyzji i Komisji Europejskiej ma zależeć, czy będziemy płacić nową walutą.
Odchodzi do lamusa więc już definitywnie ambitny plan przyjęcia euro przed Mistrzostwami Europy w 2012 roku. Przyczyniły się do tego kryzys finansowy oraz silne wahania kursu naszej waluty z początku roku.

Do wprowadzenia nowej waluty w Polsce potrzebna jest zmiana konstytucji. Podstawowymi kryteriami z Maastricht są niski deficyt budżetowy (maksymalnie -3.0), dług publiczny nieprzekraczający 60% PKB, inflacja poniżej 1,5% oraz długoterminowe stopy procentowe (poniżej 6%). Obecnie Polska nie spełnia tych kryteriów.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!