Lokaty luty 2011

data publikacji: 2011-02-01
Przyszedł luty a w lokatach widać odwilż. Zawdzięczamy ją Radzie Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe i banki zaczęły podnosić oprocentowanie lokat oraz wprowadzać okresowe promocje lokat bankowych. Przedstawiamy zestawienie - lokaty luty 2011.
Bezkonkurencyjną ofertę ma obecnie Idea Bank, który kusi przedsiębiorców lokatą na start na dwa miesiące z oprocentowaniem 8,05% z dzienną kapitalizacją. Lokata daje więc zarobić tyle, co tradycyjna lokata z podatkiem na 10 procent. Dla klientów indywidualnych Idea Bank również ma całkiem niezłą ofertę, np. lokata na trzy miesiące z oprocentowaniem 5,05% z dziennymi odsetkami, którą bank w ofercie porównuje do lokaty z podatkiem Belki na 6,27%. Do założenia lokat potrzebny jest jedynie dostęp do internetu i wypełnienie prostego formularza. Od przedsiębiorców bank wymaga przesłania drogą elektroniczną dodatkowych dokumentów potwierdzających prowadzoną działalność.

Pozostałe banki kuszą okresowymi promocjami lokat, tak jak np. Meritum Bank, który promował lokatę trzymiesięczną 5,3% z dziennymi odsetkami. Z kolei Getin Bank oferuje lokatę na start na dwa miesiące z oprocentowaniem dziennym 5,64% co daje zysk porównywalny z 7-procentową lokatą z podatkiem.

Należy się spodziewać dalszej podwyżki oprocentowania lokat dlatego nie warto już teraz inwestować pełnej gotówki w lokaty. Nie jest wykluczony również kolejny ruch Rady Polityki Pieniężnej co może dać kolejny impuls dla banków i te wprowadzą kolejne promocyjnie oprocentowane lokaty bankowe.

Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora lokat bankowych, dzięki któremu w prosty sposób można sprawdzić ile odsetek uzbiera się z konkretnej lokaty bankowej.
…wstecz

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!