ranking lokat

Gwarancja lokat bankowych

Gwarancja lokat bankowych w Polsce obowiązuje do kwoty 100 tysięcy euro. Wszystkie lokaty bankowe objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W razie kłopotów finansowych banku lub jego upadłości lokaty bankowe do kwoty 100 000 euro zostaną w całości zwrócone klientowi banku z kapitału upadłościowego banku lub z BFG. Kwota gwarancji lokat została zwiększona od 1 stycznia 2011 roku z 50 tysięcy euro za sprawą nowelizacji prawa do prawa unijnego. Ważny jest również fakt, że nowelizacja gwarancji lokat bankowych skraca czas wypłacania kapitału z lokaty z 3 miesięcy do 20 dni.

Warto wiedzieć, że gwarancja 100 000 euro dotyczy każdego z banków z osobna. Jeśli jeden klient ma kilka lokat w różnych bankach i każdy z nich upadnie to z każdego z osobna może otrzymać do 100 000 euro.

W Polsce działa bank nie objęty ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Polbank EFG działa w Polsce jako oddział greckiego banku EFG Eurobank Ergasias SA, który korzysta on z ochrony greckiego funduszu gwarancyjnego Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund (HDIGF), odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) obsługującego banki w Polsce.

Sytuacja polskiego oddziału Polbanku ulegnie zmianie ponieważ udziały w polskim oddziale Polbanku kupił inny bank działający na polskim rynki czyli austriacki Raiffeisen Bank International. Należy więc spodziewać się, że w najbliższym czasie również Polbank będzie objęty gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zakładając lokaty bankowe warto więc dywersyfikować środki i w jednym banku nie trzymać na lokata więcej niż równowartość 100 tysięcy euro. Jeśli mamy oszczędności większe niż ta kwota i chcemy całość zainwestować na lokatach bankowych należy wybrać oferty kilku banków i w każdym założyć lokatę na kwotę mniejszą niż 100 tysięcy euro. W takim wypadku całość naszych oszczędności będzie ochroniona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, który właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porównywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, które obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w którym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stóp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

Ranking lokat listopad 2012

No i stało się. Ranking lokat listopad 2012 już dyskontuje przyszłe obniżki stóp procentowych. Oprocentowanie lokat listopadowych jest nieco niższe niż w poprzednich miesiącach. Coraz trudniej w porównaniu lokat listopad 2012 znaleźć lokaty zdecydowanie powyżej 6 procent. Najlepsze lokaty listopad 2012 niosą ze sobą jeden wniosek - rynek jest już pewien obniżek stóp procentowych.

Ranking lokat październik 2012

Ranking lokat październik 2012 upłynie pod znakiem zapytania - co zrobi w najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej. W październiku RPP nie obniżyła jeszcze stóp procentowych co nie wpłynęło niekorzystnie na lokaty październik 2012. Oprocentowanie lokat może jednak zareagować niegatywnie na najbliższe zapowiadane obniżki stóp i porównanie lokat październik 2012 trzeba będzie często aktualizować.

Ranking lokat wrzesień 2012

Kończą się wakacje a więc pora na ranking lokat wrzesień 2012. W porównaniu lokat we wrześniu 2012 dominują te same banki i te same oferty jak przed miesiącem. Można jednak dostrzec, że najlepsze lokaty wrzesień 2012 utrzymują oprocentowanie z okresu wakacyjnego. Kilka z nich we wrześniu oferuje wyższe oprocentowanie.

Najlepsza lokata długoterminowa Santander Consumer Bank

Postanowiliśmy przeanalizować dostępne oferty lokat długoterminowych i wybraliśmy najlepszą. Najlepsza lokata długoterminowa wrzesień 2012 to lokata na 15 miesięcy Santander Consumer Bank. Dodatkową zaletą tej lokaty jest to, że można ją założyć nie mając konta w banku.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!

ranking lokat miesięcznych

Lp lokata w banku %
1 Euro Bank S.A. 3.5
2 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA 2.25
3 BIZ Bank 1.85
4 Bank Smart 1.85
5 Inteligo 1.8
6 Plus Bank 1.75
7 Idea Bank 1.5
8 T-Mobile Usługi Bankowe 1.5
© 2009 iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.