Stopy procentowe w górę o 100 punktów bazowych

data publikacji: 2022-04-13
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzenie w kwietniu 2022 roku podniosła stopy procentowe o 1 punkt procentowy. Obecnie stopa referencyjna wynosi więc 4,5%. Stopy nie były tak wysoko od 2012 roku.
Po podwyższe stopy wynoszą następująco:
  • stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 5,00% w skali rocznej,
  • stopa depozytowa 4,00% w skali rocznej,
  • stopa redyskonta weksli 4,55% w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli 4,60% w skali rocznej.
Podwyżka aż o 100 punktów bazowych na kwietniowym posiedzeniu była zaskoczeniem dla rynków finansowych. Analitycy spodziewali się podwyżki o 75 punktów bazowych.

Wzrosty stóp procentowych wpływa negatywnie na wysokość rat kredytów w złotych oraz powinny wpłynąć na wzrost oprocentowania lokat bankowych.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!