Lokaty styczeń 2011

data publikacji: 2011-01-02
Nowy rok zaczynamy tradycyjnym zestawieniem miesięcznym - lokaty styczeń 2011. W styczniu 2011 mamy zmiany spowodowane kosmetycznymi korektami w zakresie oprocentowania lokat bankowych przeprowadzonymi przez banki w końcówce roku 2010, nie zabrakło jednak nowych, bardzo ciekawych propozycji.
Najlepszymi ofertami, jakimi warto się zainteresować są lokaty z dziennym oprocentowaniem. Dzięki temu możemy w prosty sposób uniknąć podatku Belki. Poza tym lokaty dzienne nie zamrażają oszczędności na dłuższy okres, jeśli pojawi się na rynku atrakcyjniejsza oferta szybko można uruchomić środki z lokaty dziennej aby skorzystać z niej. Niestety oprocentowanie lokat dziennych nie zmieniło się w stosunku do poprzednich miesięcy. Najlepsze lokaty dzienne oprocentowane są jedynie na 4% w skali roku i przegrywają z wieloma kontami oszczędnościowymi z dzienną kapitalizacją odsetek, który funkcjonalnie niewiele różnią się od lokat dziennych:

Toyota Bank Plan depozytowy +19 4%
BOŚ Bank Lokata jednodniowa Każdy Dzień Dobry 4%
Bank BGŻ eBGŻ 3,8%
BZ WBK Lokata Codziennie Zarabiająca 3,75%
mBank mLOKATA 3%
Bank Millennium Millenet 3%
MultiBank Lokata jednodniowa 3%
 
Najlepsze konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek:
Polbank EFG Konto Mocno Oszczędzające 4,75%
Meritum Bank ICB MeritumKonto Silnie Zarabiające 4,50%
Kredyt Bank Lokata swobodna 4,30%
Bank BPH Sezam Oszczędzam Plus 4,20%
DB PBC db Konto Oszczędnościowe 24h 4,09%
  
Dzienną kapitalizacją odsetek charakteryzują się również najlepsze oferty lokat na dłuższe terminy. Jedyną różnicą jest zamrożenie kapitału na dłuższy okres. Wśród lokat miesięcznych trwa posucha, lepiej prezentują się oferty lokat dwumiesięcznych, które są kompromisem między czasem, na jaki musimy zamrozić środki a wyższym oprocentowaniem niż na najlepszych kontach oszczędnościowych. Ciekawą ofertę prezentuje nowy bank - Idea Bank.   

W zakresie lokat dla przedsiębiorców Idea Bank oferuje Lokatę przedsiębiorczą na start z z dziennym oprocentowaniem 6,02%, który daje zysk porównywalny z lokatą tradycyjną na 7,5% w skali roku. Okres trwania lokaty to jedynie dwa miesiące a kwota musi zawierać się w przedziale 500 zł a 10 000 zł. Aby oprocentowanie było tak wysokie przedsiębiorca musi przesłać do banku kopię wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Jak wyliczył kalkulator lokat bankowych na lokacie 6,02% z 10 000 złotych można uzyskać aż 97,74 złotych odsetek nie martwiąc się o podatek.

Dla pozostałych klientów indywidualnych bank również przygotował wartą uwagi ofertę. Lokata Podwójna to pakiet dwóch lokat wysoko oprocentowanych z dzienną kapitalizacją odsetek. Jedna oprocentowana na 5,65% na 2 miesiące a druga na 12 miesięcy z oprocentowaniem dziennym 5,52%. Lokaty dają zysk porównywalny z lokatami tradycyjnymi oprocentowanymi na 7% w skali roku. Minimalna kwota pozwalająca założyć Lokatę Podwójną wynosi 2 000 złotych. Klienci mogą zakładać nieograniczoną ilość takich lokat. Więcej informacji o Idea Bank.

Dobrą ofertę lokaty 2-miesięcznej posiada również Getin Bank. Lokata na start z dzienną kapitalizacją odsetek charakteryzuje się oprocentowaniem w wysokości 5,64%. Niestety, klienci mogą założyć jedynie jedną taką lokatę.

Pozostałe oferty lokat 2-miesięcznych odstają od wymienionych wyżej kont oszczędnościowych.

Lokaty 2-miesięczne z dzienną kapitalizacją odsetek:
Idea Bank
6,02%
Getin Bank
5,64%

Lokaty na trzy miesiące nie przebijają się ponad 5% z dzienną kapitaliacją. Nalepszymi propozycjami dysponuje Gerin Bank z Lokatą Codzienną 4,86% w dzienną kapitalizacją. Drugie miejsce zajmuje FM Bank z 4,2% dziennych odsetek oraz  Allianz Bank 4,15% dziennych odsetek.

Gerin Bank 4,86%
FM Bank 4,2%
Allianz Bank 4,15%

…wstecz

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!