Lokaty wrzesień 2010

data publikacji: 2010-09-02
We wrześniu prezentujemy kolejny comiesięczny ranking - lokaty wrzesień 2010. We wrześniu niestety wciąż dostrzegamy tendencje obniżania oprocentowania lokat przez banki, ale mamy również kilka wzrostów.
Banki coraz częściej w swojej ofercie mają lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Dzięki takim lokatom klienci i banki w prosty sposób omijają podatek Belki. Zestawienie rozpoczynamy lokatami codziennymi, czyli takimi, które same odnawiają się codziennie na kolejne dni, w których nie ma ustalonego sztywnego czasu trwania lokaty. Lokaty takie przypominają konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek. W zestawieniu lokat codziennych nic się nie zmieniło. Wciąż w trzech bankach dostępne są lokaty dzienne o oprocentowaniu 4% w skali roku. W mBanku lokata codzienna na 4% dostępne są tylko dla niektórych klientów banku. Standardowo w mBanku lokata dzienna oprocentowana jest na 3,5% w skali roku.

bank oprocentowanie
Toyota Bank 4,0%
BGŻ 4,0%
BOŚ Bank 4,0%
mBank 3,5%


Dla porównania, prezentujemy wspomniane wcześniej konta oszczędnościowe. Jak widać, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego z dzienną optymalizacją niż lokaty codziennej:

bank konto oprocentowanie
Polbank EFG Konto Mocno Oszczędzające 5,0%
Meritum Bank ICB MeritumKonto Silnie Zarabiające 4,5%
Kredyt Bank Lokata swobodna 4,3%
Bank BPH Sezam Oszczędzam Plus 4,2%


 
…wstecz

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!