kalkulator lokat

Zerwanie lokaty bankowej

Czasami zerwanie lokaty bankowej to konieczność. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której musimy sięgnąć po oszczędności zgromadzone na lokacie bankowej musimy liczyć się z utratą całości lub części odsetek z lokaty. Bank na pewno zwróci nam 100% zainwestowanego w lokatę kapitału natomiast na pewno nie uzyskamy pełnej kwoty odsetek. Banki zabezpieczają się przed zerwaniem lokaty bankowej wprowadzając do regulaminu lokaty zapisy uprawniające bank do niewypłacenia całości odsetek z lokaty lub potrącenia ich znacznej części. Tylko w niektórych przypadkach banki idą na rękę klientom i w lokatach długoterminowych wypłacają zgromadzone odsetki z określonych okresów mimo wcześniejszego zerwania lokaty bankowej.

Aby uniknąć konsekwencji zerwania lokaty bankowej należy podzielić kwotę lokaty na kilka mniejszych i w momencie sięgania po oszczędności na lokatach zerwać tylko jedną z nich a na pozostałych cieszyć się oczekiwanym zyskiem.

Przykładowo, jeśli mamy 15 tysięcy złotych i chcemy skorzystać z oferty banku oferującego lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek z oprocentowaniem netto 5% to warto założyć zamiast jednej lokaty na 15 tysięcy złotych kilka na mniejszą kwotę. Załóżmy, że minimalną kwotą lokaty jest tysiąc złotych, to optymalnym rozwiązaniem byłoby założenie 15 lokat, każda po tysiąc złotych. Można również spróbować zoptymalizować kwotę lokaty i wtedy najefektywniejszą kwotą będzie 1058,50 złotych, dla której to kwoty zysk netto wzrasta do 5,17%. 

Optymalizacja lokat będzie możliwa jedynie do końca roku, ponieważ od 2012 roku rząd planuje wprowadzenie zmian w Ordynacji Podatkowej likwidując lokaty antybelkowe pozwalające na uniknięcie podatku Belki. Mimo tego, warto dzielić kwotę oszczędności na mniejsze kwoty lokat bankowych co zagwarantuje nam zachowanie odsetek chociaż z części lokat w przypadku konieczności sięgnięcia po część zgromadzonych oszczędności we wcześniejszym terminie niż zapadalność założonych lokat.

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, który właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porównywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, które obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w którym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stóp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

Ranking lokat listopad 2012

No i stało się. Ranking lokat listopad 2012 już dyskontuje przyszłe obniżki stóp procentowych. Oprocentowanie lokat listopadowych jest nieco niższe niż w poprzednich miesiącach. Coraz trudniej w porównaniu lokat listopad 2012 znaleźć lokaty zdecydowanie powyżej 6 procent. Najlepsze lokaty listopad 2012 niosą ze sobą jeden wniosek - rynek jest już pewien obniżek stóp procentowych.

Ranking lokat październik 2012

Ranking lokat październik 2012 upłynie pod znakiem zapytania - co zrobi w najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej. W październiku RPP nie obniżyła jeszcze stóp procentowych co nie wpłynęło niekorzystnie na lokaty październik 2012. Oprocentowanie lokat może jednak zareagować niegatywnie na najbliższe zapowiadane obniżki stóp i porównanie lokat październik 2012 trzeba będzie często aktualizować.

Ranking lokat wrzesień 2012

Kończą się wakacje a więc pora na ranking lokat wrzesień 2012. W porównaniu lokat we wrześniu 2012 dominują te same banki i te same oferty jak przed miesiącem. Można jednak dostrzec, że najlepsze lokaty wrzesień 2012 utrzymują oprocentowanie z okresu wakacyjnego. Kilka z nich we wrześniu oferuje wyższe oprocentowanie.

Najlepsza lokata długoterminowa Santander Consumer Bank

Postanowiliśmy przeanalizować dostępne oferty lokat długoterminowych i wybraliśmy najlepszą. Najlepsza lokata długoterminowa wrzesień 2012 to lokata na 15 miesięcy Santander Consumer Bank. Dodatkową zaletą tej lokaty jest to, że można ją założyć nie mając konta w banku.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!

ranking lokat trzymiesięcznych

Lp lokata w banku %
1 mBank 4
2 Idea Bank 4
3 Bank Millennium SA 3.25
4 Bank BGŻ Optima 3.2
5 Euro Bank S.A. 3
6 Getin Noble Bank SA 2.8
7 Noble Bank S.A. 2.8
8 neoBANK 2.8
© 2009 iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.