Zerwanie lokaty bankowej

Czasami zerwanie lokaty bankowej to konieczność. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której musimy sięgnąć po oszczędności zgromadzone na lokacie bankowej musimy liczyć się z utratą całości lub części odsetek z lokaty. Bank na pewno zwróci nam 100% zainwestowanego w lokatę kapitału natomiast na pewno nie uzyskamy pełnej kwoty odsetek. Banki zabezpieczają się przed zerwaniem lokaty bankowej wprowadzając do regulaminu lokaty zapisy uprawniające bank do niewypłacenia całości odsetek z lokaty lub potrącenia ich znacznej części. Tylko w niektórych przypadkach banki idą na rękę klientom i w lokatach długoterminowych wypłacają zgromadzone odsetki z określonych okresów mimo wcześniejszego zerwania lokaty bankowej.

Aby uniknąć konsekwencji zerwania lokaty bankowej należy podzielić kwotę lokaty na kilka mniejszych i w momencie sięgania po oszczędności na lokatach zerwać tylko jedną z nich a na pozostałych cieszyć się oczekiwanym zyskiem.

Przykładowo, jeśli mamy 15 tysięcy złotych i chcemy skorzystać z oferty banku oferującego lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek z oprocentowaniem netto 5% to warto założyć zamiast jednej lokaty na 15 tysięcy złotych kilka na mniejszą kwotę. Załóżmy, że minimalną kwotą lokaty jest tysiąc złotych, to optymalnym rozwiązaniem byłoby założenie 15 lokat, każda po tysiąc złotych. Można również spróbować zoptymalizować kwotę lokaty i wtedy najefektywniejszą kwotą będzie 1058,50 złotych, dla której to kwoty zysk netto wzrasta do 5,17%. 

Optymalizacja lokat będzie możliwa jedynie do końca roku, ponieważ od 2012 roku rząd planuje wprowadzenie zmian w Ordynacji Podatkowej likwidując lokaty antybelkowe pozwalające na uniknięcie podatku Belki. Mimo tego, warto dzielić kwotę oszczędności na mniejsze kwoty lokat bankowych co zagwarantuje nam zachowanie odsetek chociaż z części lokat w przypadku konieczności sięgnięcia po część zgromadzonych oszczędności we wcześniejszym terminie niż zapadalność założonych lokat.

[wstecz]