Czy podatek Belki zostanie zlikwidowany?

data publikacji: 2022-08-29
Dwadzieścia lat funkcjonowania tak zwanego podatku Belki jako rozwiązania tymczasowego ostatnio wzbudził dyskusje na temat jego likwidacji bądź zmiany. Likwidacja 19% podatku od lokat oraz od zysków z giełdy mogłaby być zachętą do oszczędzania a nie wydawania w dobie panującej inflacji. Dzięki temu mogłaby przyczynić się do obniżenia presji inflacyjnej.
Niestety głosy płynące z Ministerstwa Finansów raczej nie napawają do optymizmu. MF skłania się bowiem bardziej do zamiany liniowej stawki na progresywną co może oznaczać, że podatek nie tylko nie zostanie zlikwidowany ale zostanie podniesiony dla osób zarabiających znaczne sumy na lokatach lub na giełdzie. Pojawiają się również głosy w kręgach rządowych, że podatek od zysków kapitałowych w Polsce jest jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej. Nie jest to jednak zgodne z prawdą.

Na Słowacji podatek od zysków kapitałowych przy dłuższym oszczędzaniu wynosi 0%, w Czachach można być zwolnionym z podatku w przypadku długiego okresu inwestowania a na Cyprze zawsze wynosi 0%.

Likwidacja podatku Belki w dobie szalejącej inflacji mogłoby przyczynić się do większej chęci oszczędzania na lokatach a dzieki temu mogłoby obniżyć presję inflacyjną.
…wstecz
zobacz także:
 • Nowy kalkulator lokat jednodniowych
 • Sejm 16 grudnia 2011 roku uchwalił ustawę okołobudżetową. Jedną ze zmian, jakie ona niesie za sobą, jest likwidacja możliwości zakładania tzw. lokat antypodatkowych. Za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej głosowało 231 posłów, przeciw było 213, jeden wstrzymał się od głosu. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących daty wejścia w życie nowych przepisów ale za to prezentujemy wam nowy kalkulator lokat, za pomocą którego można policzyć odsetki z lokaty z dzienną kapitalizacją po wprowadzeniu zmian w sposobie naliczania podatku Belki.
 • Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący lokaty antybelkowe
 • 24 maja 2011 roku Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedłożone przez Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że wraz z początkiem 2012 roku zmienią się zasady zaokrąglania przy naliczaniu podatku od zysków z lokat bankowych.
 • Lokata czy konto oszczędnościowe?
 • Konta oszczędnościowe dają zarobić podobnie jak na lokacie. Dodatkowo często oprocentowane są dziennie dzięki czemu można w prosty i zgodny z prawem sposób uniknąć płacenia tzw. podatku Belki.
 • mBank daje możliwość zarabiania poprzez mPORTFEL
 • mPORTFEL to produkt mBanku, który daje szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Produkt, wzorowany na Private Banking, łączy możliwość inwestowania za pośrednictwem wyselekcjonowanych funduszy inwestycyjnych wraz z usługą zarządzania aktywami.
 • Banki coraz częściej oferują lokaty z dzienną kapitalizacją
 • Podatek z lokaty - jak jest naliczany?
 • W jaki sposób uniknąć podatku Belki?

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!