Inflacja w lipcu 2022r. wyniosła 15,6 procent

data publikacji: 2022-08-13
Jak podał Główny Urząd Statystyczny inflacja w lipcu 2022 roku wyniosła 15,6 procent w odniesieniu do lipca 2021 roku. Oznacza to wzrost w stosunku do szybkiego odczytu o 0,1 punktu procentowego. W porównaniu do poprzedniego miesiąca inclacja zanotowała niewielki wzrost o 0,5 procenta.
Usługi wzrosły o 1,2 procenta a towary o 0,3 procenta w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Dynamika wzrostu inflacji zatem wyhamowuje co może oznaczać brak dalszego wzrostu stóp procentowych lub tylko niewielką podwyżkę przez RPP na najbliższym posiedzeniu. Za takim rozwiązaniem przemawia również wyraźne hamowanie gospodarki oraz brak realnego wzrostu wynagrodzeń co również sprzyja wyhamowywaniu inflacji w przyszłych okresach.

Lipcowy odczyt inflacji jest największym od 25 lat. Najbardziej w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku zdrożały użytkowanie mieszkania (wzrost o 21,8 proc.), żywność (o 15,9 proc.), transport (o 27,7 proc.), restauracje i hotele (o 16,4 proc.) oraz rekreacja i kultura (o 11,3 proc.).

Wśród środków żywności najbardziej zdrożały cukier (47,6% rdr) przed tłuszczami roślinnymi (46,1%) oraz mięsem wołowym (32,8%).

Wśród pozostałych składników inflacji najbardziej zdrożał opał (123,2% rdr), gaz ziemny (44,9%) i LPG (41%).

…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!