Ranking lokat styczeń 2012

data publikacji: 2012-01-01
Ranking lokat styczeń 2012 przynosi dość istotne zmiany. Lokaty styczeń 2012 trzeba wybierać ostrożnie mając na uwadzę zmiany w podatku Belki, jakie niebawem wejdą w życie. Biorąc to pod uwagę porównanie lokat styczeń 2012 należałoby rozpocząć od lokat krótkoterminowych.
Lokaty dzienne niestety w porównaniu do grudnia 2011 nie prezentują się już tak okazale. Z oferty lokaty dziennej wycofał się BGŻOptima, który już 20 grudnia 2011 zlikwidował możliwość zakładania takiej lokaty. Dla klientów, którzy przed 20 grudnia założyli konto i otrzymali Digipass oraz PIN możliwość założenia lokaty została przedłużona do 28 grudnia 2011. Część z klientów na pewno jednak nie doczekała się dostarczenia PINu, który wysyłany jest zwykłym listem pocztowym. Wróciliśmy więc do punktu wyjścia z listopada i możemy liczyć na góra 4-4.25 % na najlepszych lokatach dziennych. To nie jest poziom oprocentowania, jaki powalałby na kolana i biorąc pod uwagę lokaty miesięczne i dwumiesięczne, które równie dobrze chronią przed podatkiem na chwilę obecną raczej nie doradzamy zakładanie lokat dziennych. Oczywiśnie punkt widzenia zmienia się w momencie posiadania konta i środków w którymś z banków z zestawienia. Wtedy jak najbardziej niewykorzystane środki można przeznaczyć na tego typu lokaty jednodniowe zamiast trzymać je na nieoprocentowanych RORach.

Lokaty dzienne styczeń 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Toyota Bank Polska S.A. Plan depozytowy +19 4.25 % 1 dzień
Bank Ochrony Środowiska S.A. Lokata jednodniowa Każdy Dzień Dobry 4 % 1 dzień
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Lokata Podwójna krótka 4 % 1 dzień
Bank Ochrony Środowiska S.A. Lokata jednodniowa Każdy Dzień Dobry 3.8 % 1 dzień
Bank Zachodni WBK S.A. Lokata Codziennie Zarabiająca 3.75 % 1 dzień
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. eBGŻ 3.6 % 1 dzień
mBank mLOKATA 3 % 1 dzień
Bank Millennium SA Millenet 3 % 1 dzień
MultiBank Lokata jednodniowa 3 % 1 dzień

Najlepsze lokaty na 1 miesiąc w styczniu 2012 roku jeszcze uchronią przed podatkiem dzięki dziennej kapitalizacji. Nowe przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie 1 kwietnia 2012 roku więc jeśli odpowiednio dobierzemy kwotę lokaty na lokatach miesięcznych i dwumiesięcznych z dziennym naliczaniem odsetek unikniemy podatku Belki. Najlepszą oferę w zestawieniu lokat miesięcznych ma obecnie Volkswagen Bank direct z Lokatą Owoc Dnia oprocentowaną na 5,51% z kapitalizacją codzienną. Na piątym miejscu w zestawieniu znajduje się najlepsza lokata tradycyjna bez dziennych odsetek czyli oferta BGŻOptima z oprocentowaniem 5,1% brutto. Być może już za trzy miesiące oferta ta będzie najbardziej artakcyjna ze względu na nowe przepisy.

Lokaty 1 miesiąc styczeń 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Volkswagen Bank direct Lokata Owoc Dnia 5.51 % 1 dzień
Toyota Bank Polska S.A. Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek 5.5 % 1 dzień
Invest-Bank SA Lokata (Nie) Codzienna 5.2 % 1 dzień
Idea Bank Lokata Praktyczna 4.5 % 1 dzień
Bank BGŻOptima Lokata terminowa 5.1 % 1 miesiąc

Lokaty 2 miesiące na styczeń 2012 podobnie jak poprzednio oferują bardzo ciekawy poziom oprocentowania. Lideruje w zestawieniu lokat bankowych na dwa miesiące neoBANK z Lokatą Wysoki Procent z oprocentowaniem wynoszącym aż 9% brutto. Jest to więc oferta lokaty tradycyjnej. Mimo wszystko poziom oprocentowania lokaty jest tak wysoki, że nawet uwzględniając konieczność odprowadzenia podatku Belki jest to obecnie najlepsza oferta lokaty dwumiesięcznej. Wysokie oprocentowanie można również uzyskać w Getin Online na Lokacie na Start. Obecnie dla nowych klientów oprocentowanie tej lokaty wynosi 6,5% z dziennymi odsetkami. Jeden klient może założyć aż 10 takich lokat. Takie samo oprocentowanie uzyskamy lokując środki na lokacie w FM Banku.

Lokaty 2 miesiące styczeń 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
neoBANK Lokata Wysoki Procent 9 % 2 miesiące
Getin Online Lokata na start 6.5 % 1 dzień
FM Bank S.A. FM Lokata z dzienną kapitalizacją 6.5 % 1 dzień
Crédit Agricole Lokata Poranna internet 5.37 % 1 dzień
Crédit Agricole Lokata Poranna oddział 5.27 % 1 dzień
Idea Bank Lokata Praktyczna 5 % 1 dzień

Lokaty trzymiesięczne zakładane w styczniu 2012 roku mogą zahaczyć już o nowe przepisy. Decydując się na taką lokatę należy wziąć pod uwagę parę rzeczy. Po pierwsze, im wcześniej założymy taką lokatę tym mniej dni w kwietniu obejmą nowe przepisy. Warto więc zdecydować się możliwie szybko na założenie takich lokat aby nie stracić zbyt wiele zysku spowodowanych nowymi zasadami naliczania podatku Belki. Pomocny w tym przypadku może okazać się nasz nowy kalkulator lokat, dzięki któremu można policzyć jak będą wyglądały odsetki i podatek na lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek po terminie wejścia w życie nowych przepisów podatkowych. Meritum Bank 3-go stycznia zamienił Lokatę Powitalną na Pierwszą Lokatę. Jak wynika z porównania lokat nowa lokata daje porównywalny zysk z poprzednią. Jej oprocentowanie wynosi 8,5% brutto a więc nie musimy się martwić czy lokata wpadnie w nowe przepisy czy nie bo kapitalizacja następuje na koniec trwania lokaty. Podobny zysk da Lokata z Kuponem w Idea Banku, której oprocentowanie wynosi 6.83 % z dziennymi odsetkami. W przypadku Lokaty z Kuponem należy jednak nastawić się na konieczność odwiedzenia oddziału banku. Trzeba również uważać na nowe przepisy, które zabiorą część zysku z dziennej kapitalizacji po 1 kwietnia 2012 roku.

Lokaty 3 miesiące styczeń 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Meritum Bank ICB Pierwsza Lokata 8.5 % 3 miesiące
Idea Bank Lokata z Kuponem 6.83 % 1 dzień
Getin Online Lokata na start 6.5 % 1 dzień
FM Bank S.A. FM Lokata z dzienną kapitalizacją 6.5 % 1 dzień
Get Bank S.A. Lokata Optymalna 6.28 % 1 dzień
Getin Online Top Lokata 6.03 % 1 dzień
Toyota Bank Polska S.A. Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek 6 % 1 dzień
neoBANK Lokata onLine 6 % 1 dzień

Lokaty półroczne w styczniu 2012 roku nie są aż tak wysoko oprocentowane jak lokaty na krótsze okresy. Warto w przypadku tych lokat prześledzić jaki zysk one przyniosą ponieważ ponad połowa okresu trwania lokaty może być objęta nowymi przepisami. Najlepsza lokata półroczna z dzienną kapitalizacją jest w ofercie Toyota Bank Polska i Meritum Bank. Oprocentowanie wynosi 6,1%. Najlepszą tradycyjną lokatą jest Lokata na Plus w Getin Banku z oprocentowaniem 6,3% brutto.

Lokaty 6 miesięcy styczeń 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Toyota Bank Polska S.A. Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek 6.1 % 1 dzień
Meritum Bank ICB Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych 6.1 % 1 dzień
Meritum Bank ICB Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych 6.05 % 1 dzień
Idea Bank Lokata Praktyczna 6.05 % 1 dzień
Kredyt Bank S.A. eConstans 6 % 1 dzień
Getin Noble Bank SA Lokata na Plus 6.3 % 6 miesięcy

Lokaty roczne podzieliliśmy na oddzielne zestawienia lokat tradycyjnych oraz tych z dzienną kapitalizacją. Przy wyborze lokat rocznych zachęcamy do porównania zysków z lokat za pomocą kalkulatorów lokat. Ułatwi to wybór najlepszej lokaty rocznej wśród lokat tradycyjnych lub z dzienną kapitalizacją.

Lokaty 12 miesięcy styczeń 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Santander Consumer Bank Zysk+ 6.5 % 12 miesięcy
FM Bank S.A. FM Lokata 6.4 % 12 miesięcy
Getin Noble Bank SA Lokata na Plus 6.35 % 12 miesięcy
Noble Bank S.A. Lokata terminowa Plus 6.35 % 12 miesięcy
Getin Online Lokata tradycyjna 6.2 % 12 miesięcy

Oczywiście teoretycznie biorąc pod uwagę obecne przepisy większy zysk jest na lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek, ale przy tak długim okresie trwania nowe przepisy mogą zniwelować tą przewagę a nawet sprawić, że zysk będzie niższy niż na tradycyjnych lokatach.

Lokaty 12 miesięcy z dzienną kapitalizacją styczeń 2012
Bank Lokata Oprocentowanie Kapitalizacja
Toyota Bank Polska S.A. Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek 6.15 % 1 dzień
Idea Bank Lokata Praktyczna 6.1 % 1 dzień
Idea Bank Lokata Idealna 5.85 % 1 dzień

Wszystkich, którzy chcą uchronić swój zysk przed podatkiem polecamy śledzenie najnowszych promocji lokat, które często pozwalają na zakładanie lokat na dłuższe okresy z gwarancją określonego zysku. Jest to możliwe najczęściej dzięki zmiennemu oprocentowaniu i naliczaniu pełnej puli odsetek jeszcze na starych zasadach do końca lutego 2012 roku. W takim wypadku zysk z lokat nie jest objęty nowymi przepisami, które jak już wspomnieliśmy wcześniej najprawdopodobniej wejdą w życie w drugim kwartale 2012 roku.

…wstecz
zobacz także:
  • Ranking lokat kwiecień 2023
  • Ranking lokat kwiecień 2023 roku prezentuje się podobnie do inflacji, czyli mamy trochę niższe poziomy oprocentowania topowych ofert w porównaniu ze szczytowym momentem w lutym. Oznacza to, że już raczej w tym roku nie należy spodziewać się lepszych ofert od obecnie dostępnych.
  • Lokaty bankowe marzec 2023
  • Lokaty bankowe marzec 2023 roku podobnie jak poziom stóp procentowych utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie. W większości banków można znaleźć dość atrakcyjne oferty lokat w okolicach 6-7 procent w skali roku. W związku z brakiem kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie należy się jednak spodziewać dalszego wzrostu oprocentowania lokat w najbliższym czasie.
  • Ranking lokat luty 2023
  • Jak co miesiąc prezentujemy aktualny ranking lokat. Luty 2023 roku to dobry czas aby zastanowić się czy nie warto ulokować oszczędności na lokacie ponieważ w zestawieniu można zaobserwować oznaki końca podwyżek oprocentowania. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem nie ma co liczyć na lepsze oferty niż obecnie dostępne.
  • Ranking lokat styczeń 2023
  • W styczniu 2023 roku w ofertach lokat w bankach widać pewną stabilizację. Ranking lokat styczeń 2023 prezentuje się podobnie do grudniowego zestawienia aczkolwiek na pozycji lidera w dwóch zestawieniach wskoczyły oferty, które pojawiły się w końcówce grudnia. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ofert lokat bankowych w styczniu 2023 roku.
  • Ranking lokat grudzień 2022
  • Ranking lokat listopad 2022
  • Lokaty w Getin Banku
  • Ranking lokat wrzesień 2022
  • Ranking lokat czerwiec 2022
  • Ranking lokat marzec 2013

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!