Lokaty w BGŻOptima na topie

data publikacji: 2011-12-13
W listopadzie 2011 roku na rynek wszedł nowy internetowy bank BGŻOptima. Bank jest ściśle powiązany z bankiem BGŻ i ma służyć oszczędzaniu a więc jak przystało na debiut już na starcie oferuje bardzo ciekawe lokaty bankowe.
Hitem oferty BGŻOptima jest niewątpliwie lokata jednodniowa. Oprocentowanie lokaty jednodniowej w BGŻOptima wynosi aż 6,48% co oznacza porównywalny zysk z tradycyjną lokatą oprocentowana na 8% w skali roku. Bank gwarantuje tak wysokie oprocentowanie do końca kwietnia 2012 roku. Dodatkowym atutem jest szybkość dostępu do środków, lokatę jednodniową można zerwać w każdej chwili nie martwiąc się o utratę odsetek. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które jednocześnie chcą spokojnie pomnażać oszczędności a jednocześnie cenią sobie szybki dostęp do środków w razie zainstnienia takiej potrzeby.

BGŻOptima działa na licencji banku BGŻ a więc środki w nim zgromadzone są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny tak jak w innych polskich bankach. Przypominamy, że kwota depozytów nieprzekraczająca równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości przez BFG.

Nowy bank skupia się przede wszystkim na zagospodarowaniu depozytów klientów innych banków. Bank nie oferuje kont ROR a jedynie konta oszczędnościowe, lokaty bankowe oraz fundusze inwestycyjne. Jest to pierwszy w Polsce internetowy bank wyspecjalizowany wyłącznie w oszczędzaniu.

Wydaje się, że BGŻOptima będzie bezpośrednim konkurentem Getin Online, czyli internetowej odnogi Getin Bank. Różnicą między bankami będzie to, że Getin oferuje szerszą gamę ofert, m.in. konta ROR. BGŻOptima, przynajmniej na początku, ogranicza się jedynie do produktów oszczędnościowych.

Wszystkie produkty BGŻOptima można założyć wyłącznie przez internet, nie wychodząc z domu. Oferta skierowana jest do szerokiej grupy oszczędzających ponieważ kwoty wejściowe są atrakcyjnie niskie. W przypadku konta oszczędnościowego jest to symboliczna złotówka, dla lokat 1 tysiąc zł.

Aby założyć jakąkolwiek lokatę w BGŻOptima, trzeba będzie najpierw otworzyć bezpłatne Konto BGŻOptima stanowiące niejako rachunek techniczny dla pozostałych produktów oszczędnościowych. Cały proces zakładania konta będzie przebiegał całkowicie zdalnie za pośrednictwem internetu – od wypełnienia wniosku do podpisania umowy. Klient zatwierdzi dokument kodem SMS otrzymanego od banku po wypełnieniu wniosku. Bank będzie wymagał więc podania numeru telefonu oraz numeru rachunku, z którego klient będzie zasilał rachunek. Bank zweryfikuje jego tożsamość na podstawie pierwszego przelewu zleconego na wskazany numer konta. Z tego też względu konieczne będzie, by dane we wniosku i dane nadawcy przelewu były identyczne. Następnie BGŻOptima dostarczy klientowi niewielkie urządzenie do autoryzacji transakcji o nazwie Digipass. Przedstawiciele banku twierdzą, że jest ono bezpieczniejsze od zwykłego tokena, bo jest zabezpieczone PIN-em. Wpłacone pieniądze będą jednak zarabiać dla klienta już od momentu zaksięgowania przelewu.

Ciekawym produktem jest też konto oszczędnościowe. W przeciwieństwie do konkurentów rynkowych konto oszczędnościoweo BGŻOptima będzie całkowicie pozbawione opłat i prowizji. Przelewy będzie można zlecać za darmo w dowolnej ilości i na dowolne rachunki. Oprocentowanie wyniesie 4,6 procent z kapitalizacją miesięczną.

Celem nowego banku jest w ciągu dwóch lat pozyskanie 100 tys. klientów i zebranie aktywów na poziomie 2,5 mld zł. Bezpośredni konkurent Getin Online w 11 miesięcy od rozpoczęcia działalności zdobył 200 tys. klientów i 4 mld lokat.

Debiut BGŻOptima będzie wsparty dużą kampanią reklamową, z której 70 procent budżetu pochłonie reklama w telewizji. Reszta budżetu trafi głównie do internetu. Całość kampanii potrwa do końca lutego 2012 roku.

Pojawienie się na rynku nowego gracza niewątpliwie jest dobrą wiadomością dla wszystkich oszczędzających. Większa konkurencja będzie windować poziomy oprocentowania lokat w górę. W niedługim czasie należy spodziewać się podobnych inicjatyw ze strony Grupy Raiffeisen czy być może również Alior Banku. Do walki o oszczędności może włączyć się również Inteligo należący do PKO Banku Polskiego. Trend wydaje się być nieunikniony, internetowe oddziały banków potrafią lepiej, szybciej, sprawniej i taniej ściągać kapitał z rynku a wszystko to sprawia, że w najbliższych latach należy spodziewać się zaostrzonej konkurencji w zakresie oprocentowania lokat internetowych.

Głównym akcjonariuszem banku BGŻ jest Rabobank.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!