kalkulator lokat

Rząd zlikwiduje lokaty antybelkowe

Coraz głośniej mówi się o powrocie do gotowej już ustawy likwidującej możliwość unikania podatku Belki. Rząd miał już gotowe rozwiązanie w połowie roku, ale przepisy podatkowe nie pozwoliły na wprowadzanie zmian w trakcie roku podatkowego. Dodatkowo, rząd obawiał się rekacji wyborców i przed wyborami temat zmian ucichł.


Teraz jednak jest już po wyborach i temat wrócił jak bumerang. Co będzie zmienione i czy można się jakoś przed zmianami obronić?

Obecnie mamy przepisy, które zaokrąglają podstawę opodatkowania i sam podatek do pełnych złotych. Części poniżej połowy zaokrąglane są w dół, a części równe i powyżej połowy zaokrąglane są w górę. I tak, jeśli zysk z lokaty dziennej po jednym dniu wynosi 2,49 złotych to podstawą opodatkowania jest zaokrąglona do pełnych złotych kwota 2 zł. Podatek Belki z 2 złotych wynosi 19% i jest równy 0,38 złotych. Podatek, podobnie jak podstawę opodatkowania, zaokrągla się do pełnych złotych a więc w tym przypadku podatek wynosi mniej niż pół złotego a więc po zaokrągleniu równy jest 0 zł. Tą zasadę wykorzystują konta oszczędnościowe i lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, dzięki czemu klienci mają możliwość uniknięcia podatku Belki.

Po zmianach podstawę opodatkowania i sam podatek będzie zaokrąglanych do pełnych groszy w górę. Oznacza to, że nie dość, że nie będzie można uniknąć jego płacenia to w wielu przypadkach realnie będzie wynosił więcej niż 19%. Przeanalizujmy co stanie się z lokatą o dziennej kapitalizacji odsetek, na której klient codziennie ma 2,49 zł zysku. Po zmianach podstawa opodatkowania będzie równa tej kwocie a więc 2,49 zł. Podatek od tej kwoty wynosi 0,4731 zł a więc po zaokrągleniu do pełnych groszy w górę ostatecznie podatek wynisie 0,48 złotych. W tym przypadku podatek rzeczywisty będzie nieznacznie wyższy niż 19%.

Co w przypadku kont oszczędnościowych, gdzie często klienci trzymają jedynie tyle środków aby zapewnić sobie zysk każdego dnia w postaci 1 grosza? Przeanalizujmy to na podstawie konta MeritumKonto Silnie Zarabiające, na którym oprocentowanie wynosi 4,3% z dzienną kapitalizacją odsetek. Aby mieć jeden grosz odsetek wystarczy na koncie mieć 42,45 zł. Realne oprocentowanie skacze wtedy do aż 8,6%. Mając wiele kont z dzienną kapitalizacją i na każdym z nich kwotę pozwalającą na zysk w postaci 1 grosza w sumie z mniejszej kwoty można wycisnąć większy zysk. Ale co się stanie z odsetkami w postaci 1 grosza po zmianie przepisów. W takiej sytuacji podstawą opodatkowania jest 1 grosz. Podatek z 1 grosza wynosi 0,19 grosza ale po zaokrągleniu do pełnych groszy w górę wynosi... 1 grosz. Oznacza to, że w przypadku zoptymalizowanych kont oszczędnościowych cały zysk skasuje fiskus a realna stawka podatku Belki wyniesie 100 procent!

Oznacza to, że fiskus poszedł krok dalej i nie tylko zlikwiduje lokaty antypodatkowe, przewagę dziennej kapitalizacji odsetek ale również realnie podniesie stawkę podatku Belki! Niestety, należy się liczyć z tym, że nie będzie to jedyna podwyżka podatkowa zaplanowana na przyszły rok.

Czy jest jakiś sposób aby obronić się przed zmianami? Niestety, nie ma. Zmiany miały wejść w życie od 1-go stycznia 2012 roku ale ostatnio coraz głośniej mówi się o przesunięciu terminu wejścia w życie nowych przepisów do kwietnia 2012 roku. Banki starają się jakoś reagować na proponowane zmiany i jedne gwarantują podniesienie oprocentowania w przypadku wprowadzenia zmian tak, aby klient cieszył się takim samym zyskiem z lokaty, inne próbują wprowadzać lokaty na dłuższe terminy, dla których cały zysk naliczany jest jeszcze w tym roku a więc na zasadach obecnie obowiązujących. Innym sposobem uniknięcia wpadnięcia w nowe przepisy jest zakładanie lokat na krótkie okresy, biorąc pod uwagę możliwość wprowadzenia zmian od 1-go kwietnia 2012 jeszcze 3-miesięczne lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek uchronią zysk przed podatkiem.

Rząd szacuje, że zmiany w przepisach dadzą mu dodatkowe 380 milionów złotych.
…wstecz
zobacz także:

Ranking lokat maj 2013

Ranking lokat maj 2013 przynosi kolejne zmiany. Niestety, najlepsze lokaty maj 2013 dają mniej zarobić niż przed miesiącem. Banki płacą coraz mniej odsetek od lokat bankowych ze względu na możliwe kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat kwiecień 2013

Ranking lokat kwiecień 2013 niestety wciąż potwierdza tendencję obniżania oprocentowania lokat przez banki. Najlepsze lokaty kwiecień 2013 dają zarobić niewiele ponad 5 procent w skali roku.

Ranking lokat luty 2013

Niestety ranking lokat luty 2013 zawiera jedynie dwie propozycje lokat z oprocentowaniem 7% oraz łącznie tylko siedem propozycji z oprocentowaniem powyżej 6% w skali roku. Oznacza to, że najlepsze lokaty luty 2013 dają mniej zarobić niż jeszcze miesiąc wcześniej.

ING lokaty

bank lokata oprocentowanie
ING Bank Śląski S.A. Lokata standardowa Lokata terminowa oprocentowana na 1.25 % w skali roku.
ING Bank Śląski S.A. Lokata standardowa Lokata terminowa oprocentowana na 1.25 % w skali roku.
ING Bank Śląski S.A. Lokata standardowa Lokata terminowa oprocentowana na 1 % w skali roku.
ING Bank Śląski S.A. Lokata standardowa Lokata terminowa oprocentowana na 0.75 % w skali roku.

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, który właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porównywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, które obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w którym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stóp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

ranking lokat trzymiesięcznych

Lp lokata w banku %
1 Idea Bank 4
2 mBank 4
3 Bank Millennium SA 3.25
4 Bank BGŻ Optima 3.2
5 Euro Bank S.A. 3
6 Getin Noble Bank SA 2.8
7 Noble Bank S.A. 2.8
8 neoBANK 2.8

Getin Bank Lokaty

Sprawdź najnowszą ofertę lokat jednego z liderów na rynku. Getin Bank Lokaty to zestawienie wszystkich lokat dostępnych w banku Getin Bank.
© iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.