Stopy procentowe w górę

data publikacji: 2011-05-11
Rada Polityki Pieniężnej obradująca 11 maja 2011 roku zdecydowała się niespodziewanie podnieść stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego do 4,25 procent. Jest to już trzecia podwyżka stóp w 2011 roku. Prezes NBP i przewodniczący rady Marek Belka przyznał, że decyzja może mieć ona wpływ na kurs złotego, zaznaczył jednak, że wpływ na kurs nie jest podstawowym celem RPP.
Podwyżka stóp procentowych była niespodzianką dla rynków finansowych ponieważ poprzednie wypowiedzi członków rady zdawały się skłaniać ku utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie. Na wiadomość o wzroście stóp kurs euro spadł o trzy grosze z 3,93 zł na 3,9 zł a na GPW zaczęła się wyprzedaż.

Podwyżka stóp procentowych powinna wpłynąć na oprocentowanie lokat oferowanych przez banki. Być może w najbliższym czasie banki zdecydują się na wyraźniejszy ruch w kierunku zwiększenia oprocentowania i wprowadzenia atrakcyjnych promocji i ofert lokat bankowych.

Wyższe stopy procentowe z pewnością wpłyną na wzrost oprocentowania kredytów i kart kredytowych. W tym roku należy spodziewać się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w tym jednej przed wakacjami. Wpływ na decyzje rady będą miały dane dotyczące inflacji. Celem RPP jest obniżenie inflacji do poziomu 2,5 procent, obecnie w kwietniu sięgnęła ona poziomu 4,3 procent.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!