Oprocentowanie obligacji skarbowych do 5,75 procent

data publikacji: 2011-04-01
Ministerstwo Finansów ogłosiło wysokość oprocentowania obligacji Skarbu Państwa. Wśród puli czterech papierów skarbowych najlepiej oprocentowany jest dziesięcioletni, który w tym roku da zarobić 5,75%.
Oprocentowanie obligacji detalicznych waha się od 4,07% do 5,75%, a okres inwestycji wynosi od 2 do 10 lat. Od kwietnia 2011 roku mamy do wyboru cztery rodzaje obligacji: obligacje dwuletnie (4,50% w skali roku), trzyletnie (4,07% w skali roku), czteroletnie (5% w skali roku) i dziesięcioletnie (5,75% w skali roku).

Oprocentowanie obligacji jest różnie wyliczane. Oprocentowanie obligacji 10-letnich wynosi tyle ile poziom inflacji plus 3% marży a kapitalizacja odsetek następuje co roku, dzięki czemu inwestorzy korzystają z efektu procentu składanego.

Obligacje trzyletnie mają natomiast zmienne oprocentowanie zależne od stopy WIBOR6M i charakteryzuje się sześciomiesięcznym okresem naliczania odsetek.

Od 1 kwietnia 2011 roku będzie można również kupić dwuletnie obligacje Skarbu Państwa, które mają stałe oprocentowanie ustalone na poziomie 4,50% w skali roku.
…wstecz
zobacz także:
  • Rząd zlikwiduje lokaty antybelkowe
  • Coraz głośniej mówi się o powrocie do gotowej już ustawy likwidującej możliwość unikania podatku Belki. Rząd miał już gotowe rozwiązanie w połowie roku, ale przepisy podatkowe nie pozwoliły na wprowadzanie zmian w trakcie roku podatkowego. Dodatkowo, rząd obawiał się rekacji wyborców i przed wyborami temat zmian ucichł.
  • Zmiany w lokatach jednodniowych dopiero od 2012 roku
  • Ministerstwo Finansów poinformowało, że zmiany w ordynacji podatkowej, które mają uniemożliwić omijanie podatku Belki mają wejść w życie dopiero od 1-go stycznia 2012 roku a nie jak pierwotnie zakładano od 1-go lipca 2011 roku.
  • Rząd zapowiada likwidację lokat antypodatkowych
  • Ministerstwo Finansów planuje zmienić zasady zaokrąglania podatku Belki przez co zniknie możliwość unikania podatku na lokatach jednodniowych. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2011 roku.
  • Obligacje i lokaty coraz mniej dochodowe
  • Ministerstwo Finansów w kwietniu wyemituje na rynku detalicznym obligacje z oprocentowaniem nawet o 1,5 puky procentowy niższym niż w marcu. Na rynku lokat widać również tendencję do obniżania oprocentowania lokat krótkoterminowych.

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!