Lokaty marzec 2011

data publikacji: 2011-03-01
Na początku miesiąca jak zwykle podsumowujemy sytuację na rynku lokat bankowych w zestawieniu - lokaty marzec 2011. Na początku marca 2011 za sprawą planowanych zmian rządu mamy bardziej dynamiczną sytuację niż w poprzednich miesiącach.
W lutym rząd pierwszy raz ogłosił chęć ukrócenia omijania podatku Belki za sprawą lokat z dzienną kapitalizacją odsetek i planuje zmianę w ordynacji podatkowej. Dzięki proponowanemu przez rząd zaokrąglaniu podstawy opodatkowania i samego podatku do groszy zamiast do pełnych złotych, jak to jest obecnie, skończy się możliwość unikania opodatkowania od zysków z lokat. Na pewno będzie miało to wpływ na oferty lokat banków w najbliższym czasie dlatego radzimy trzymać rękę na pulsie i przeglądać regularnie nasz ranking lokat.

W marcu podobnie jak w lutym na topowych pozycjach znajdują się oferty Idea Banku i Getin Online. Bezkonkurencyjna pod względem oprocentowania oferta Idea Banku przeznaczona jest jednak tylko dla przedsiębiorców. Idea oferuje im Lokatę Przedsiębiorczą oprocentowaną na 8,05% z dzienną kapitalizacją na okres dwóch miesięcy. Daje to zysk porównywalny z lokatą standardową na 10% w skali roku. Oprócz ograniczenia oferty tylko do przedsiębiorców bank ograniczył również ilość takich lokat, jeden przedsiębiorca może założyć jedynie jedną tak wysoko oprocentowaną lokatę.

Podobne ograniczenie do jednej lokaty oprocentowanej na 5,64% z codziennym naliczaniem odsetek ma Getin Online. Lokata na Start trwa dwa miesiące i daje porównywalny zysk z tradycyjną lokatą na 7% w skali roku i zajmuje drugą pozycję na rynku zaraz po Idea Banku.

Pozostałe oferty na razie mocno odstają pod względem oprocentowania. W ostatnim czasie dzienną kapitalizację odsetek wprowadził AIG Bank, który plasował się w czołówce rankingu wśród lokat tradycyjnych. Najlepiej oprocentowana lokata z dzienną kapitalizacją w AIG Banku wynosi jednak tylko 5,05% a okres lokaty wynosi aż 36 miesięcy.

Pod koniec poprzedniego miesiąca promocję 3-miesięcznej lokaty z dzienną kapitalizacją wprowadził Bank Pocztowy. Oprocentowanie jednak nie powala na kolana - wynosi 3,80% co oznacza oznacza zysk porównywalny z 4,70% na standardowej lokacie.

Na początku marca 2011 roku zbiera się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zdecyduje czy po raz drugi w tym roku wzrosną stopy procentowe. Wzrost stóp przynajmniej w teorii powinien pociągnąć za sobą lepszą ofertę lokat bankowych ze strony banków. Niestety biorąc pod uwagę fakt, że po poprzedniej podwyżce wzrosło jedynie oprocentowanie... kredytów i kart kredytowych ciężko mieć nadzieję na lokatową odwilż w marcu spowodowaną decyzją rady.

Zachęcamy również do skorzystania z naszego kalkulatora lokat, za pomocą którego można wyliczyć zysk z każdej lokaty.
…wstecz

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!