Rząd zapowiada likwidację lokat antypodatkowych

data publikacji: 2011-02-14
Ministerstwo Finansów planuje zmienić zasady zaokrąglania podatku Belki przez co zniknie możliwość unikania podatku na lokatach jednodniowych. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2011 roku.
Ministerstwa Finansów wprowadzi zmianę dotyczącą zaokrąglania podstawy opodatkowania i samego podatku do jednego grosza zamiast obecnie do jednego złotego. Zatem zniknie możliwość uniknięcia podatku, kiedy naliczone odsetki z lokaty nie są wyższe niż 2,49 zł. Ministerstwo oszacowało, że liczba lokat z kapitalizacją dzienną, które powodują uszczuplenie przychodów fiskusa nieustannie rośnie i wynosi obecnie ok. 13 procent wszystkich depozytów. Oznacza to, że poza opodatkowaniem znajduje się obecnie około 55 miliardów złotych.

Pionierzy rynku wprowadzili mechanizm dziennej kapitalizacji już pod koniec 2008 r., ale dzienna kapitalizacja swój rozkwit miała w połowie 2009 roku. Obecnie niemal w każdym liczącym się na rynku lokat bankowych banku można znaleźć produkt posiadający dzienną kapitalizację. Po zmianach Ministerstwa Finansów produkty te stracą rację bytu. Zapowiada się więc rewolucja na rynku lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych. Obecnie najlepsze na rynku konta oszczędnościowe i lokaty to właśnie te z dzienną kapitalizacją omijające podatek Belki.

Trudno powiedzieć co mają zrobić klienci, którzy obecnie mają długoterminowe lokaty z dzienną kapitalizacją. Od 1 lipca oprocentowanie takich lokat zdecydowanie spadnie i codziennie oprócz odsetek bank będzie musiał odliczać podatek. Czy banki wyjdą na przeciw i pozwolą zamienić starą lokatę z dziennymi odsetkami na odpowiednik tradycyjnej? A może zerwanie takiej lokaty nie będzie skutkować utratą jakiejś części odsetek jak to zwyczajowo jest zapisane w warunkach zakładania takich lokat? Czas pokaże, w każdym razie rząd po raz kolejny sięga do kieszeni Polaków aby łatać finanse państwa.

Innym ważnym aspektem jest wpływ zmian na rynek tradycyjnych lokat bankowych. Jeśli banki nie podniosą oprocentowania tradycyjnych lokat z podatkiem to zysk z lokaty po opodatkowaniu w wielu przypadkach nie przekroczy inflacji co będzie oznaczać, że oszczędzanie na lokatach przestanie się opłacać.
…wstecz
zobacz także:

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!