Lokata jednodniowa na luty 2011

data publikacji: 2011-02-05
Wśród lokat jednodniowych w lutym 2011 posucha. Banki najwidoczniej uznały, że lokaty jednodniowe nie są produktem, który warto promować. Nic dziwnego, skoro jednego dnia można trzymać kapitał na lokacie a drugiego przelać go do innego banku, w którym właśnie wprowadzono promocję.
Lokata jednodniowa jest obecna w kilku bankach. Najwyższe oprocentowanie obowiązuje w Toyota Banku i wynosi 4%. Pozostałe banki zdecydowały się obniżyć oprocentowanie na lokacie jednodniowej już jakiś czas temu. Drugie miejsce w zestawieniu lokat jednodniowych zajmuje BOŚ z 3,9% a trzecią lokatę BGŻ - 3,8%.

Co ciekawe, czasami warto poświęcić trochę więcej czasu i założyć konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją. Najlepsze z nich są darmowe a oprocentowanie jest zdecydowanie wyższe niż na najlepszych lokatach jednodniowych. Przykładowo BNP Paribas Fortis oferuje oprocentowanie 5,8% z dzienną kapitalizacją ale tylko w dni robocze. Właściciele konta oszczędnościowego w Polbanku mogą liczyć na 4,75% dziennej kapitalizacji lecz od lutego bank wprowadził opłatę za konto pomocnicze, które należy otworzyć wraz z kontem oszczędnościowym. Opłata wynosi 6 złotych na miesiąc. Inne banki również oferują lepsze warunki na kontach oszczędnościowych niż na lokatach jednodniowych. Kredyt Bank oferuje 4,30% a Bank BPH 4,20%.

Dzienna kapitalizacja na koncie oszczędnościowym podobnie jak samoodnawialna lokata jednodniowa w prosty sposób pozwala uniknąć podatku Belki. Wystarczy, że dzienne odsetki z lokaty lub konta nie przekroczą 2,49 złotych. Dzięki przepisom ordynacji podatkowej kwota podlegająca podatkowi zaokrąglana jest do pełnych złotych co w naszym przypadku daje wynik 2 złote. 19% podatku z 2 złotych również zaokrąglone do pełnych złotych wynosi zero. Ten mechanizm banki stosują nie tylko do lokat jednodniowych i kont oszczędnościowych. Dzienną kapitalizację można znaleźć już na lokatach na dłuższe okresy - np. dwumiesięczna lokata w Idea Banku 8,05% czy trzymiesięczna lokata na 5,05% również w Idea Banku codziennie odkładają odsetki, które powiększają saldo lokaty. Dzięki ograniczeniu maksymalnej kwoty nie musimy obawiać się o podatek - dzienne odsetki nie przekroczą 2,49 złotych.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym rankingiem lokat serwisu ilokaty.info oraz z kalkulatora lokat bankowych, dzięki któremu można wyliczyć zysk z wyszukanej lokaty.
…wstecz

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!