kalkulator lokat

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?


Pod koniec 2001 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z inwestycji kapitałowych. Od tamtej pory zysk z każdej lokaty został opodatkowany i 19% odsetek wędrowało za pośrednictwem banku do skarbu państwa. Banki dość długo szukały luki w przepisach podatkowych pozwalającą na ominięcie tego podatku. Pod koniec "wojny depozytowej" pojawiły się pierwsze produkty zwane lokatami jednodniowymi.

Przepisy podatkowe mówią, że podstawą opodatkowania jest zysk z lokaty zaokrąglony do pełnych złotych. Od podstawy obliczany jest 19-procentowy podatek, który również zaokrąglany jest do pełnych złotych. Okazuje się, że jeśli zysk z lokaty nie przekroczy 2,49 zł podatku nie ma, ponieważ podstawą opodatkowania są 2 złote, a 19% z 2 złotych daje 0,38 zł co po zaokrągleniu daje 0 złotych podatku.

Sęk w tym, że zysk z lokaty na poziomie 2,49 zł nie jest atrakcyjny więc nikt nie wykorzystywał zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania w celu ominięcia podatku Belki dla lokat długoterminowych. Banki wyszły jednak naprzeciw oczekiwaniom i wprowadziły lokaty jednodniowe, czyli takie, które trwają tylko jeden dzień i automatycznie odnawiają się następnego dnia. Większość z takich lokat powiększa kapitał lokaty o oprocentowanie z dnia poprzedniego. Wystarczy więc, aby zysk dzienny z lokaty nie przekroczy 2,49 zł aby cieszyć się nieopodatkowanym zyskiem z lokat bankowych. W zależności od oprocentowania lokaty na pojedynczej lokacie jednodniowej można bez podatku oszczędzać nawet ponad 15 000 złotych.

Aby jeden klient mógł oszczędzać większe kwoty musi założyć więcej tego typu lokat jednodniowych. Banki, które jako pierwsze wprowadziły mechanizm dziennej kapitalizacji odsetek na lokatach lub kontach oszczędnościowych i udostępniły go poprzez bankowość elektroniczną przyciągnęły masę nowych klientów i co za tym idzie kapitału.

Niektórzy zastanawiali się jak odniesie się do nowego produktu banków ministerstwo finansów i czy przypadkiem klienci nie będą zmuszeni odprowadzić jednak podatek z lokat jednodniowych. Okazało się jednak, że lokaty jednodniowe są jak najbardziej legalne i pozwalają w sposób zgodny z przepisami ominąć podatek Belki.

Obecnie lokaty jednodniowe są już standardem i banki, które chcą się liczyć w walce o klientów muszą mieć w swojej ofercie właśnie lokaty jednodniowe. Lokaty jednodniowe lub lokaty na dłuższe terminy ale stosujące zasadę dziennej kapitalizacji obecnie przodują w rankingach lokat niezależnie od terminów trwania lokat.
…wstecz
zobacz także:

Ranking lokat maj 2013

Ranking lokat maj 2013 przynosi kolejne zmiany. Niestety, najlepsze lokaty maj 2013 dają mniej zarobić niż przed miesiącem. Banki płacą coraz mniej odsetek od lokat bankowych ze względu na możliwe kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat kwiecień 2013

Ranking lokat kwiecień 2013 niestety wciąż potwierdza tendencję obniżania oprocentowania lokat przez banki. Najlepsze lokaty kwiecień 2013 dają zarobić niewiele ponad 5 procent w skali roku.

Ranking lokat luty 2013

Niestety ranking lokat luty 2013 zawiera jedynie dwie propozycje lokat z oprocentowaniem 7% oraz łącznie tylko siedem propozycji z oprocentowaniem powyżej 6% w skali roku. Oznacza to, że najlepsze lokaty luty 2013 dają mniej zarobić niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Getin lokaty

bank lokata oprocentowanie
Getin Noble Bank SA Lokata Mobilna Lokata terminowa oprocentowana na 3 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA Lokata na Nowe Środki Lokata terminowa oprocentowana na 2.8 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA e-Lokata Progresywna Lokata terminowa oprocentowana na 2.5 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA e-Lokata Tradycyjna Lokata terminowa oprocentowana na 2.4 % w skali roku.

Kredyt Bank lokaty

bank lokata oprocentowanie

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, który właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porównywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, które obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w którym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stóp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

ranking lokat miesięcznych

Lp lokata w banku %
1 Euro Bank S.A. 3.5
2 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA 2.25
3 BIZ Bank 1.85
4 Bank Smart 1.85
5 Inteligo 1.8
6 Plus Bank 1.75
7 Idea Bank 1.5
8 T-Mobile Usługi Bankowe 1.5

Getin Bank Lokaty

Sprawdź najnowszą ofertę lokat jednego z liderów na rynku. Getin Bank Lokaty to zestawienie wszystkich lokat dostępnych w banku Getin Bank.
© iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.