Ranking lokat jednodniowych lipiec 2010

data publikacji: 2010-07-03
Prezentujemy ranking lokat jednodniowych na lipiec 2010. Dzięki dziennej kapitalizacji odsetek lokaty codzienne i konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją są dobrym sposobem na powiększanie swoich oszczędności jednocześnie nie zamrażając dostępu do pieniędzy.
Zestawienie zawiera zarówno propozycje banków z zakresu lokat bankowych jak również kont oszczędnościowych. Nie braliśmy pod uwagę lokat na dłuższy okres niż dzień mimo, że niektóre banki również na takich lokatach oferują dzienną kapitalizację. Wadą takiej lokaty jest jednak zamrożenie środków na lokacie. Jeśli zaś chodzi o lokaty codzienne są one codziennie odnawiane i w dowolnym momencie możemy dysponować pieniędzmi na nich przechowywanymi. To samo dotyczy kont oszczędnościowych. W przypadku kont należy jednak zapoznać się z opłatami za dokonywanie operacji przelewów i wypłat.

Wśród lokat jednodniowych i kont oszczędnościowych z dzienną kapitalizacją środków bezkonkurencyjne wciąż jest Konto Mocno Oszczędzające w Polbanku. Konto jest oprocentowane aż na 5,5% w skali roku. Polbank EFG, wbrew panującej tendencji, od wielu miesięcy nie obniża oprocentowania konta a jeden klient może założyć ich kilka. Dzięki temu możemy ulokować w Polbanku znaczną sumę unikając podatku Belki. Graniczną w tym wypadku kwotą, przy której nie zostanie odprowadzony podatek to około 16 557 złotych.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje MeritumKonto Silnie Zarabiające w Meritum Banku oprocentowane na 4,5% w skali roku. Graniczną kwotą bez podatku jest w tym wypadku kwota 20 237,22 zł. Klient banku posiadający konto MeritumKonto Zarabiające może założyć dowolną ilość kont MeritumKonto Silnie Zarabiających.

Trzecie miejsce w zestawieniu "Ranking lokat jednodniowych lipiec 2010" zajęła Lokata Swobodna w Kredyt Banku. Wbrew pozorom nie jest to lokata a konto oszczędnościowe oprocentowane na 4,3% w skali roku dla kwot od 1 000 zł do 14 999,99 zł. Jeden klient może założyć jedynie jedno konto oszczędnościowe - Lokata Swobodna.

Tuż poza podium uplasowało się rachunek oszczędnościowy w Euro Banku. Od końca czerwca oprocentowanie na rachunku co prawda spadło z 4,5% na 4,25% ale to wciąż bardzo dobra oferta w porównaniu z konkurencją. Jeden klient może założyć maksymalnie 15 takich rachunków. Na każdym z rachunków bez konieczności odprowadzania podatku możemy trzymać aż trochę ponad 21 400 złotych.

Dopiero piątą pozycję zajmują lokaty w bankach: Toyota Bank, BGŻ i BOŚ Bank oprocentowane na 4% w skali roku. Lokaty charakteryzują się dzienną kapitalizacją i są codziennie odnawiane.

Tabela przedstawia orientacyjny zysk z lokaty po jednym dniu i po roku dla opisanych powyżej lokat i kont z dzienną kapitalizacją odsetek dla wkładu 14 000 zł:

Kwota Oprocentowanie zysk roczny zysk dziennie
14 000 5,5 % 770 zł 2,11 zł
14 000 4,5 % 630 zł 1,73 zł
14 000 4,3 % 602 zł 1,65 zł
14 000 4,25 % 595 zł 1,63 zł
14 000 4 % 560 zł 1,53 zł

…wstecz
zobacz także:

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!